| BountyLoverXD a întrebat:

Hey you! Acum ca e vara pot incerca multe chestii, si vreau niste suvite in par, dar nu vreau sa-mi cumpar vopsea pentru par sau asa ceva, nici nu stiu sa ma fac, cum as putea sa-mi fac suvite fara vopsea de aia? Ar merge cu acuarele sau tempera big grin fara sa imi deteriorez parul?

Răspuns Câştigător
| eatpraylove a răspuns:

Eu ma fac cu creta-pastel, pictorii le folosesc, te poti duce la un magazin specializat din orasul tau si ceri creta pentru hartie sau creta-pastel. Daca nu esti blonda inainte sa intinzi creta sa-ti umezesti parul, si tine o zi maxim 2, dar e fain fiindca iti poti schimba look-ul in fiecare zi, aproape uitasem creta ramane pe haine asa ca poarta bluza/rochia de aceeasi culoare cu suvitele ca sa nu te murdaresti, se duce la spalat nu te ingrijora doar ca e mai bine sa porti asa, ca sa nu se vada, a si se numeste hair chalking, sper ca te-am ajutat, ah si pentru mai multe informatii intra aici :

http://thebeautydepartment.com/2012/01/chalk-it-up/

sau da search pe google HAIR CHALKING

| eatpraylove a răspuns (pentru eatpraylove):

Scuze am uitat sa spun creta-pastel trebuie sa fie moale, dar sunt sigura ca la magazinul de arta vor sti ce vrei

| BountyLoverXD explică (pentru eatpraylove):

Se gasesc reta pastel nu doar la magazine de specialitate, si in librarii de la kohinoor, herlitz sau asa ceva pentru pictura, e buna si aia, nu? si nu inteleg ce vrei sa zici ca ramane pe haine, adica, am grija eu si nu ma fac pe haine

| eatpraylove a răspuns (pentru BountyLoverXD):

Deci dupa ce te dai cu creta si parul se usuca daca nu esti blonda si ti-l umezesi, cand iesi afara cu suvitele facute culoarea ramane si pe haine, nu se vede tare si se duce la spalat, doar vroiam sa stii atat, si cred ca se gasesc si in librarii doar ca e mai sigur sa te duci la un magazin de arta fiindca eu prima data mi-am luat de la librarie si era creta pastel normala si strica parul, trebuie sa fie soft pastels - daca nu scrie asa pe cutie nu e buna, eu zic ca hair chalking-ul e cea mai buna varianta fiindca se duce la prima maxim a doua spalare si sunt zeci de culori nu doar albastru si mov

| BountyLoverXD explică (pentru eatpraylove):

Si cam cat costa? big grin

| eatpraylove a răspuns (pentru BountyLoverXD):

Depinde de cat de multe culori sunt in cutie, dar nu ar trebui sa depaseasca 30 de lei decat daca iti iei o cutie fff mare - si se consuma greu, adica merita banii

| BountyLoverXD explică (pentru eatpraylove):

Mersi de ajutor... azi am fost in oras sa caut creta pastel moale, dar in librarii nu am gasit, si tocmai cand am ajuns la magazinul de arta era inchis! Wai ce m-am enervat! Dar acum oricum nu mai are rost sa caut, ca voi fi plecata (ma duc in sat si acolo nu gasesc asa ceva big grin ) si pana vin vacanta e gata, apoi vine scoalaaa, si la scoala nu avem voie cu suvite! crying dar vara viitoare vreau suviiitze! mersi oricumwinking

| eatpraylove a răspuns (pentru BountyLoverXD):

Cu placere :*

39 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vazut pe net ca poti sa-ti faci suvite si cu creioane de ceara, dar nu stiu daca iti vor deterioara sau nu parul.

| Mangustă a răspuns:

NU incerca cu acoarele! nu fac deloc bine la par mai ales daca ajung la radacina. Poti sa-ti cumperi spray pentru par sau noantator, dar sunt destul de rezistente si s-ar putea sa ramai cu ele si la scoala. Daca nu ar fi asta o problema, atunci sunt cele mai indicate, iar pe cutie/tub o sa gasesti indicatii de utilizare.
Poti sa mai incerci si cu albastru de metil sau violet de gentiana, se gasesc la orice farmacie (viletul) sau farmacie veterinara (albastrul de metil) si costa in jur de 6lei. La astea am experienta in folosire, decii fii atenta! De preferat este sa te faci dimineata ca sa aiba timp sa se usuce. Pui intr-un bol (care nu il vei mai folosi niciodata pentru altceva) niste apa pe care o amesteci bine cu substanta dorita (nu uita sa ai manusi!) Iei un tampon demachiant, il inmoi in bol si incepi sa vopsesti suvita pe toate partile, repeti procedura pana acoperi toata partea dorita. Dupa ce ai terminat lasi sa se usuce cat mai multe ore (peste 6!) si iti faci baie la cap, este foarte important sa nu te culci cu parul nespalat pentru ca o sa faci perna varza. Reguli de protectie: Poarta manusi; nu scutura din cap; daca faci in casa ai mare grija sa nu versi ceva pentru ca nu mai iesa culoarea aia nici pe naiba; de preferat sa-ti dai jos tricoul; dupa ce te faci pune-ti un prosop nefolositor pe spate ca sa nu te patezi pana se usuca; cand vrei sa te speli pe fata, maini si restul corpului de culoare foloseste un burete aspru si insita foarte mult alfel nu se ia.
Bafta

| BountyLoverXD explică (pentru Mangustă):

Imi pare rau ca ai scris asa mult pe degeaba, pentru ca la noi la scoala nu ne lasa cu suvite sad deci nu pot face ce mi-ai propus

| Mangustă a răspuns (pentru BountyLoverXD):

Ceea ce ti-am explicat eu este exac ce a zis delia95DELIA...Vorbeam despre acelasi lucru, doar ca eu am mai zis si despre violetul de gentiana care e la fel, numai ca-ti face parul mov. Si de unde scrie ceva ca "la astea am experienta" incepeam sa-ti explic cum se aplica. Si apropo, se ia in cel mult 4 spalari, iar dupa a2a sau a3a abia daca se mai vede in soare, deci nu o sa le mai ai pana la scoala.

| BountyLoverXD explică (pentru Mangustă):

Si deci cand merg la farmacie si vreau as aceva, cum cer? pur si simplu zic sa-mi dea albastru de metil sau alta culoare? Sau cum? Apropo, la roz cum i se zice? Adica roz de? big grin

| Deliadelias a răspuns:

Poti cumpara substanta de la farmacie. Daca vrei sa te faci albastrablushing, bine cateva suvite., ceri "Albastru de metil". Este o substanta care iti coloreaza parul in albastru, si acesta se duce la cateva spalarii happy. Eu m.am dat in vara aceasta, pe la inceputul lui iulie, iar acum numai am Deloc happy. Poti incerca :*, si nu.ti Deterioreaza parul. App este si ieftina subst in jur de 2 lei50 de bai - 4 lei maxim :*. Funda puppy dog eyes :*?

| BountyLoverXD explică (pentru Deliadelias):

Dar cum se aplica?

| Deliadelias a răspuns (pentru BountyLoverXD):

Pai e usor. Ori ei o bucata de vata si pui oleaca de substanta pe ea si pui pe par. Ori cu periuta de dinti [ Bine nu a ta laughing] una pe care nu o mai folosesti sau una special pentru asta. Eu am facut cu periuta happy. Si daca vrei sa.ti faci sa nu te dai mult [ Adica tot capul, cateva mici suvite ] Se vor duce dupa cateva spalarii :*.

| Deliadelias a răspuns (pentru Deliadelias):

Fundita whistlingblushing):*?
Chiar este BUNA aceasta substanta in fiecare vara ma dau cu ea.

| BountyLoverXD explică (pentru Deliadelias):

Hhmmm, si cum primesc substanta aia? in pliculete sua cum?

| Deliadelias a răspuns (pentru BountyLoverXD):

Nuu, intr.o mica sticluta. Dar sa nu.i zici pentru par laughing. Ca subst aia e pentru altceva. Ii Ceri "Albastru de metil ", culoarea violet am uitat cum i se zicethinking:* dar sa stii multe fete au incercat aceasta substanta pe par happy si nu se deterioreazahappy:*.

| alexalexa2000 a răspuns (pentru Deliadelias):

Merge pe părul șaten?

| stephanixx a răspuns:

Eu iti recomandez sa nu faci cu creta ca nu ies dar poti si cu oja

| NoNameasdod a răspuns (pentru stephanixx):

Ce proasta esti, doamne oh go on.

| stephanixx a răspuns (pentru NoNameasdod):

Ma-ta e proasta! laughing0 rolling on the floor nu te-am bagat in seama

| NoNameasdod a răspuns (pentru stephanixx):

Ba nu, tot tu ești aia proastă. laughing
După ce că ai scris „recomandez" tot tu te crezi aia deșteapta? laughing GOD.
Și ce minte poți să ai ca să sfătuiești pe cineva să se „vopsească", cu ojă?
După ce că ești proastă de dai în gropi mai ai și tupeu să comentezi - oricum, nu mă cobor la mintea ta pentru că sunt prea multe scări de coborâtwinking. Și plus că mi-e milă de tine.
So, stai chill și mai treci pe la școală.

| stephanixx a răspuns (pentru NoNameasdod):

Daca esti atat de destept pe cat te crezi de ce continui sa comentezi in plus nu te-a intrebat nimeni cum a fost raspunsul meu si nu trebuia sa ma faci proasta cand tu esti prostu care nu are treaba si aduce niste argumente false. Te sfatuiesc sa mai taci din gura pentru ca nu stii ce vorbestii. Daca ImCrazyXD nu a comentat raspunsul meu e o fata simtita asa ca se trezeste un dobitoc fara argumente si dovezi sa comenteze.

| NoNameasdod a răspuns (pentru stephanixx):

Continui sa `comentez` pentru ca esti proasta facuta gramada si cam ai tupeu la prostia ta, si vreau sa iti arat astawinking.
Si stiu ce vorbesc.Cum poti sa zici sa se dea cineva cu oja in cap? Tu stii ce poate face oja parului? In primul rand e pentru unghii FATUCA, in niciun caz pentru par. Poate strica parul,si nici nu se curata,si trebuie taiat.
Si stiu chiar foarte bine ce vorbesc,mai bine ca tine care sfatuiesti pe cineva sa isi dea cu oja in parwinking.
Si poate numai are contul asta, si de asta nu a raspuns.
Asa ca tineti gura, ca vad ca tu nu stii despre ce vorbesti, si dai raspunsuri ca sa te afli in treaba, chiar daca n-ai nici o legatura cu subiectul.

[P.s : Sunt fata, tu esti aia dobitoaca si tot tu ramai proasta cu ojawinking ]

| stephanixx a răspuns (pentru NoNameasdod):

Te repeti ca o idioata si daca asta era parerea mea ce te *** grija pe tinee! 1 abtine-te din a mai face comentarii aiurea pentru ca nu stii cine este in spatele calculatorului si pe cine faci proasta si ameninti. ai grija sa nu o patesti fraieroo!

| NoNameasdod a răspuns (pentru stephanixx):

Auzi,deja ai intrecut masura.
Uite ca ma ****, si daca asta a fost parerea ta e clar ca esti facuta gramada.
Da ma repet,ca sa iti itnre naibii in cap chestia asta, ca vad ca insisti fatuca.
Cine e ma in spatele calculatorului, hai zi. Cica sa o patesc rolling on the floor, o doamne, ce faci? Vi la mine cand dorm si ma sperii pentru ca ai o fata de scos cuie? laughing).
Tu la inceput ai si crezut ca sunt baiat..cat de proasta sa fi doamne. Si mai lasa tupeu si fitele fatuca proasta, te crezi tu mare smechera pe net.Hai zi-mi unde stai,ne intalnim si sa te vad atunciwinking,ca te pi*i pe tine de frica.
Mai bine te-ai duce pe la scoala ca vad ca la tine nu exista virgule, tine se scrie cu un e, la fel si la `fraieroo`cu un singur `o`.Si primul cuvant dintr-o propozitie se scrie cu LITERA MARE. [Abtine-te.; Ai grija. ]winking.
Asa ca inainte sa te iei in gura cu cineva mai mare ca tine, mai treci pe la scoala copilo, si numai sta pe net, ca ramai semianalfabetawinking laughing.

| NoNameasdod a răspuns (pentru NoNameasdod):

Intre *, tupeul *.

| stephanixx a răspuns (pentru NoNameasdod):

Fah am provoci si ma pis pa tine si inteligenta ta care nu exista vorbesti de mine dar stai linistita ca tu esti mai proasta si nu a fost o amenintare, observ ca te dai foarte desteapta dar esti proasta de puți, imi ti mie morala ca nu vorbesc cu virgule ca nu scriu cu litera mare dar mai bine fac o mica greseala ca asta decat propozitia pe care o fac sa nu aiba nici un sens se vede dupa tine a esti decat o pustuaica fraiera mica de varsta care nu gandeste prea mult si este mahalagioaică si te rog nu mai lasa alte comentari ca imi pierd timpul raspunzand la argumentele tale false!

| NoNameasdod a răspuns (pentru stephanixx):

Fatuca draga, asa te-a invatat mama ta sa vorbesti?
Eu cand eram de varsta ta, nu imi permiteam sa jignesc pe cineva mult mai mare si inteligent.La 14 ani ai tai, ar trebui sa taci dr*cu din gura, mai ales ca esti semianalfabeta.Si inca ceva,cand eram de varsta ta,nu ma certam cu maica-mea; mergeam la scoala,si invatam - nu ca tine sa injur lumea cum fac tiganii (ceea ce esti; asta se reda din limbajul tau). Si acum iti arat de cata`` inteligenta`` dai dovada:
MA *, pe *, Vorbesti [cu V mare], Se * [S mare], ca *, pustoaica *.
Si acum multe greseilie de exprimare:
Dupa ``exista `` se pune punct; dupa ``amenintare`` iarasi se pune punct; ``observ`` cu O mare; dupa ``puti`` se pune punct si ``imi``cu literea mare; dupa `virgule`se pune VIRGULA, deoarece este o enumeratie; dupa `sens` se pune punct; `se`cu S mare, dupa `fraiera` se pune virgula; dupa `magalagioaica`se pune punct `; `si `cu S mare;.
Citez ce ai spus tu : ``...imi ti mie morala ca nu vorbesc cu virgule ca nu scriu cu litera mare dar mai bine fac o mica greseala ca asta decat propozitia pe care o fac sa nu aiba nici un sens.``.
Uite ca nu e doar o mica greseala ci majoritatea raspunsului tau contine greseli. Litera mare ai pus doar la inceputul raspunsului, o virgula ratacita si la final semnul exclamarii.Ei bine, imi e mila de tine,si totusi ma mir cum ai trecut clasa.
Eu iti dau un mic sfat : Du-te pe la scoala,fatuca, si nu te mai crede asa `desteapta` ca vad ca esti cam analfabeta,si eu nu ma cobor la mintea ta de copila... (ma abtin).

P.S.: De fapt, eu imi cam pierd timpul cu tine, si iti `corectez` prostia de care dai dovada. Si pentru ca mi-e mila de tine, te corectez ca sa nu mori `proasta`( desi, cred ca, cam asta se va intampla ). Ma bucur oricum ca ai invatat si tu ca intr-o propozitie/fraza, se foloseste VIRGULA; termen necunoscut pentru tine, pana acum.
P.S.2: Astept alte raspunsuri `geniale`de la tine,pentru ca normal : Cum poate sa jigneasca cineva o asa faptura ca tine? (as putea spune, pe cale de disparitie, doar ca vad ca astfel de specimene ca tine, chiar se inmultesc) si normal ca trebuie sa raspunzi la loc.
Nu e nimic happy, vad ca esti dornica sa inveti lucruri noi.Te voi ajuta sa inveti si tu putina gramatica. Daca tu continui sa comentezi, inseamna ca vrei.Eu oricum, ma voi amuza mai tare de cata prostie poate exista intr-un astfel de specimen. Te astept si maine, cu un alt comentariu jalnic, pentru a-l corecta. O zi buna.

| stephanixx a răspuns (pentru NoNameasdod):

Nu are rost sa imi bat capul cu oameni ca tine, pentru ca cei ca tine nu ar trebui sa ma comenteze. Nu imi mai bat gura degeaba! happy Nu mai lasa alt comentariu pentru ca oricum nu inseamna nimic pentru mine.

| NoNameasdod a răspuns (pentru stephanixx):

Tot tu comentezi?
Scumpo, eu mi-am batut capul cu tine pana acum, pentru ca nu sti pic de romana.
Si eu mi-am batut gura degeaba.Ma mir ca mai ai si tupeul sa comentezi, tot tu : ANALFABETA.
Deocamdata vad ca tu esti aia analfabeta, nu eu, si tu ar trebui sa numai comentezi. CIUS.

| stephanixx a răspuns (pentru NoNameasdod):

Apropo din cate stiu nu eu am comentat aiurea cu un raspuns stupid la adresa mea '''Doamne ce proasta esti ''' tu esti proasta care s-a bagat in seama. Oricat ai incerca sa te dai mare nu iti iese cauti nod in papura degeaba fetitoo. Poti sa ma faci cum vrei tu stiu un lucru nu eu sunt aia cu o nesimtire grozava si apropo bravo mie ca am tupeu mai bine cu tupeu decat cu o nesimtire mare si un comportament de jigodie! te pup
p.s. Nu mai lasa comentarii am multe chesti mai interesante de facut decat sa raspund provocarilor tale stupide...

| NoNameasdod a răspuns (pentru stephanixx):

Pai cand vad atata prostie, ce ai vrea sa zic? Si dupa ce vezi ca tot tu esti aia `geniala`tot tu comentezi.
O, dar vai, iarasi ai facut 1000 de greseli.
[apropo,`fetitoo`se scrie cu un O ] Si numai copia ce zic altii - oricum, tu esti fetita.Eu cand eram de varsta ta imi vedeam de scoala si nu eram analfabeta.
Fatucă, tupeul înseamnă și nesimțire. ANALFABET-O, mai ai tupeu să mă faci „proastă"? Băi copilo, treci naibi pe la școală că nu ști să scrii, și în tot răspunsul tău, nu este nici o VIRGULĂ.
Du-te mă pe la școala, și numai comenta la alții care au făcut o școală, nu ca tine care abia știi să scrii și comentezi.
„apropo bravo mie ca am tupeu" - BRAVO? Ție ți-ar trebui aplicată o „educație" d'aia cu cureaua, ca să înveți că la cei 14 ani ai tăi ar trebui să îți vezi de școală, nu să stai pe net și când nu stai pe net, să te cerți cu maică-ta.
Numai tupeu aveți în voi, astea pline de arfe ( cuvânt nou pentru tine, hai caută pe GOOGLE - pun pariu că nu știi ce înseamnă ) dar dacă ați fi în realitate, ați fugii repede de frică.
P.S.: Dacă aveai „multe chestii interesante" de făcut, nu răspundeai. Și acest lucru l-ai spus de nu știu câte ori, dar văd că tot comentezi.
Uite un sfat pentru viitor : Daca mai vrei să-mi adresezi astfel de jigniri ( ceea ce sigur o să faci - mai ales că m-ai facut proastă, tu aia care sfătuiește pe cineva să se dea cu oja în cap, si nu are virgulă într-o fraza ) ia o carte de LLR, și în timp ce scrii, mai citește pe acolo despre folosirea corectă a virgulei, folosirea punctelor de suspensie, etc.
P.S.2 : Nu caut nod în papură și nici nu mă dau mare.Aia care se crede „jmecherăă" ești tu, care continui să comentezi și pe deasupra nici nu ști să scrii și să te exprimi happy.

| CHANELno5 a răspuns:

Acuarele in par? straight face N-am mai auzit asa ceva, nu-mi suna bine, dar cine stie ce noi intrebuintari mai au acuarelele astazi. Poti incerca cu un nuantator de par, e destul de ieftin si gasesti si culori faine big grin.E posibil totusi sa-ti "deteriorezi" putin parul, dar nu i se intampla cine stie ce.

| UssserName a răspuns:

Eu iti recomad spray-uri colorate care a doua zi nici nu se mai observa nu e nevoie de spalarewinking
Si da iti pot deteriora parulsad

Succes!

| alexandrapuffy a răspuns:

Poti sa iti faci suvite cu hartie creponata si se iau la prima spalare!
Pui apa intr-un pahar si treci hartia prin apa dupa care o pui pe par si freci

| PapusaDePandispan a răspuns:

Pai..eu zic ca ar trebui sa incerci sa-ti faci suvite cu Nuantatorul...E bun, nu arde parul dar problema e ca se duc dupa cateva spalari..nu stiu daca vrei poti incerca

| blondutul a răspuns:

Nu inerca cu acuarele sau din astea ca nu sunt sanatoase pentru par sun niste spreiuri pentru par da nu sunt permanente sad