| Geeeo21 a întrebat:

Imi cade foarte mult par.am incercat o multime de retete naturiste si foarte multe produse : ulei de ricin, revalid, gama Gerovital, si alte sampoane anticaderea parului de la farmacie! E adevarat ca daca ai parul mai scurt iti cade mai putin par? Nu il am foarte lung. dar m-am gandit sa il tund cam vreo 10 cm. daca mai stiti retete sau produse pentru caderea parului va rog frumos sa le scrieti! Fundaa pentru cele mai multe

Răspuns Câştigător
| Anabellasos a răspuns:

Am trecut si eu prin asta si slava d'lui nu mai imi cade.

Eu am mers la farmacie si acolo sunt o groaza de variante, dar multe dintre ele sunt scumpe.
De la farmacie eu mi-am luat in schimb un sampon, se numeste sapun moale(este lichid, nu ca samponul-si sa nu te astepti sa fac prea multa spuma, decat daca nu te dai cu foarte mult) si pe asta il combinam cu o solutie numita chel stop.
Ma spalam cu samponul acesta(sapunul lichid) si dupa aplicam solutia.
Daca iti cade foarte rau parul poti macar o data pe saptamana sa te dai cu ulei de ricin(e foarte eficient uleiul de ricin, crede'ma).
[Seara inainte sa te culci aplici uleiul de ricin la radacina si stai asa cu el toata noaptea, dimineata te speli normal: sapunul moale si solutia chel stop]

Eu iti garantez sigur ca va merge, mie mi-a mers avand in vedere ca eu nu ma prea tineam de asta.

Si inca o chestie:
Am auzit'o la povestiri adevarate pe nicoleta luciu cu o masca din ulei de ricin, vitamina A uleioasa, vitamina E uleioasa.
La fel: seara il aplica si dimineata se spala normal pe cap.
Vitaminele astea sunt destul de scumpe, dar daca banii nu sunt o problema, e o varianta eficienta si asta.

Eu iti recomand prima varianta, daca nu iti merge dupa 1 luna-2, o incerci pe a doua(desi nu prea are cum sa nu iti mearga)

3 răspunsuri:
| Lora a răspuns:

E adevarat ca daca ai parul mai scurt iti cade mai putin,insa eu nu as apela la aceasta metoda, pentru ca stim si noi cat de greu creste parul la loc, daca e chiar asa de grav as merge la un medic sa-mi fac niste analize si sa-mi prescrie el ceva pentru caderea parului.

| LaLaura a răspuns:

Buna
parul iti cade din mai multe motive :
1. o data la un an, parul se regenereaza, si de aceea cade
2. lipsa de calciu, magneziu si zinc.
3. stresul - un mare factor in caderea parului
4. alimentatia nesanatoasa( prea multe fast-food-uri, prea putine legume, fructe)
4. Samponul ( eu am unul din farmacie, ca cele de pe piata irita scalpul)
5. folosirea placii ( strica foarte mult parul - e cum ai pune placa pe piele- daca tot vrei sa il indrepti foloseste "syoss heat protect" protectie termica pentru par).
Intai trebuie sa-i descoperi cauza... dar pana ii descoperi cauza te sfatuiesc sa iei calciu magneziu si zinc de la ozone (farmacie) si lotiune regenerata cu petroleum de la gerovital ( plafar sau farmacie) - e foarte buna. Sper ca ti-am putut fi de folos.

| Amellie a răspuns:

Poti incerca un sampon pe baza de petrol.Se gaseste in farmacii la preturi ok.A incercat sora mea si a dat rezultate imediate.