| alinaaa92 a întrebat:

Imi poate spune cineva daca as putea sami inchid culoarea la par fara sa folosesc vopsele de par, am auzit ca pot cu frunze de nuca dar nu stiu cum...

Răspuns Câştigător
| kretzulina21 a răspuns:

Da intr-adevar merge.numai ca nu o sa persiste culoarea.ca sa ti-o inchizi, cel mai bine este sa respecti un fel de ritual.adica de 2 ori pe saptamana sa folosesti licoarea care o prepari astfel:o mana de coji de nuci verzi si o mana de frunze de nuc cu o cana de apa.lasi la fiert pana scade putin apa.solutia o strecori printr-o sita. iar dupa samponare cu sampon normal, aplici licoarea si astepti vreo 20 min. dupa aceea te clatesti cu apa calduta in care pui 3 linguri de otet, pentru fixare. o sa vezi ce par frumos o sa ai.inchis natural si foarte lucios.bafta.

6 răspunsuri:
| pam_pam a răspuns:

Fiind culoare inchisa, vopseaua nu-ti strica parul. happy Daca folosesti un balsam pentru rezistenta culorii, e de ajuns. Mie asa mi-a zis tipa de la salon care ma tundea si i-am zis ca mi s-au ars varfurile de la vopsea. Si a zis ca fiind o culoare inchisa, nu deterioreaza parul, doar nuantele deshise fac asta. Asa ca poti folosi vopsea!

| Bianca_4346 a răspuns:

Poy...cred ca faci ceai si te clatesti cu el pe cap....nu stiu sigur...big grin dar cam asa ceva...hai mhay doomnezeu...chiar tu care esti doomnezeu aici nu stii?!?!?!laughingar trebui sa stii totulrolling on the floor

| marie a răspuns:

Eu stiam ceva de zeama de nuca, care se gaseste in fructele verzi ale nucii, inainte sa se coaca...si le pui in apa clocotita pana prinde culoare, apoi o lasi sa se raceasca apa si o combini cu un sampon simplu(putin)doar o picatura, apoi masezi parul cu samponul(picatura) si apa.Masezi parul treptat pentru a prinde ciloare. dupa aceaa lasi sa se usuce natural! Nu folosi prosopul:1.il vei murdari si 2.se curata de pe par. poti sa te duci afara pe banca, uscandu-te la soare. daca ai murdarit ceva cu aceasta apa de nuca se curata cu sare de lamaie, sa gaseste la magazinewinking...mult noroc! poti simplu sa folosesti o vopsea foarte buna culoarea lemnului-castanie, foarte buna e L'orealwinking

| Livianananana a răspuns:

Nu.sampon colorator e cel mai bun nu e scump!

| anda_1885 a răspuns:

Rupi frunza de nuca in mai multe bucati si apoi o pui in apa clocotita pana prinde ( apa) o cul verde cv mai inchis si apalate la cap cu ea. repeta operatiunea timp de 3-4 saptamana ( avand in vedere sa te speli cu infuzia la 3 zile si nu odata pe saptamana cum fac alti)

| DoomNEzeu a răspuns:

Si eu stiu la fel... dar nici eu nu stiu cum big grin