| Dragos1477 a întrebat:

Imi puteti da cateva detalii despre bronzatul la solar,avantaje,dezavantaje,preturi,cum se procedeaza, cat de durabil este, de cate ori este necesar sa mergi...etc?
As aprecia sa imi raspunda cineva care chiar a fost la solar macar o data

Răspuns Câştigător
| PringAloe a răspuns:

Bronz la solar:
Avantaje: Te bronzezi foarte repede si uniform.
Dezavantaje: Risc mare de cancer de piele, Razele UV provocat de catre solar este mult mai mare fata de cele ale soarelui, plus pielea bronzata imbatraneste pielea, pielea foarte bronzata face ca pielea sa imbatraneasca mult mai repede decat o piele care este ferita de soarele puternic sau protejata prin crema protectoare, daca ai alunite multe cresti si mai mult riscul ca ele sa devina canceroase
Pret: Difeta de timpul pe care il petreci in solar, in general costa 1. 5lei/minut (atat am dat si eu cand am fost pentru prima si singura oara) si am stat doar 5 minute
Cat de durabil este: Este durabil, te poti duce de mai multe ori la solar, in functie de cat de alba este pielea ta o sa faci treptat bronz, initial o sa stai cateva minute (2-3) pana la si 10 minute daca pielea este inchisa si te poti duce si de 3 ori pe saptamana in functie de ceea ce-ti doresti tu de la piele,
Alte solutii pentru un bronz sanatos: Autobronzant.
Astea fiind spuse, din pacate solarul pe cat de rapid si eficient este are marele dezavantaj sa fie daunator pielii, multe vedete, mai ales pe timp de iarna folosesc autobronzant, sunt multe/multi care au recunoscut ca folosesc autobronzant pe timpul iernii, insa sunt slabe sanse ca solarul iti afecteze pielea atat de rau incat sa ai probleme daca te duci de cateva ori.

| Dragos1477 explică (pentru PringAloe):

Mi-ai putea spune cu aproximatie(ca sa imi fac o idee) cam cat ar costa o luna de mers la solar avand in vedere ca am o piele foarte deschisa la culoare si nu doresc un bronz foarte inchis, as dori un bronz normal.

| PringAloe a răspuns (pentru Dragos1477):

Daca o sa te duci la un solar o sa-ti spuna si personalul de acolo cat este recomandat sa stai la prima sedinta si tot asa, in general daca te duci de 3 ori pe saptamana la un interval de cam 2 zile asa, si sa zicem ca prima data te tine 3 minute, apoi 5, apoi 8-10 fiind aproximativ 1. 5lei/minutul, te-ar costa primele 3 sedinte cam, 22lei, stiu ca exista si abonamente pe luna pentru solar unde te costa mai putin, oricum mai mult de 1 milion pe luna n-o sa te costa, o sa te coste mai mult daca te duci fara abonament dar chiar si asa mai mult de 1 milion nu are cum sa te coste, am si o prietena care se duce la solar si a spus si ea ca nu este deloc o avere.

| Dragos1477 explică (pentru PringAloe):

Multumesc mult!

5 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Dezavantaje : poti sa faci cancer al pielii si nu e o vrajeala.
Avantaje : nu te mai ustura "chelea" cand stai la soare, singurul avantaj pe care eu il vad.
Concluzie finala : nu merita! cel mai bine stai la soare, dar nu de acum ci de la anul.
Desigur ca si jumatate din luna septembrie va mai fi cu zile calduroase deci sunt sanse sa mai prinzi bronz!

| JustDeedee a răspuns:

Eu tot ce pot să îți spun e că nu e recomandat bronzul la solar, dar nici bronzul în general.