| lyTTTT a întrebat:

Imi spuneti va rog frumos daca stiti un sampon care accelereaza cresterea parului? [-o< muultuumesc anticipat! :*

5 răspunsuri:
| LoLiTaBella a răspuns:

Alea de la gerovital

| liii a răspuns:

Gerovital sau favisan.

| Mla a răspuns:

Eu folosesc Head&shoulders, cu cea mai mare sinceritate am parul pana la mijloc...:*:*

| B1zar a răspuns:

In primul rand, sa nu te astepti la efecte foarte rapide.
Este foarte importanta alimentatia, care sa cuprinda produse bogate in proteine, cum ar fi: ficatul de vita, ouale, fasole verde, peste si vitamina A, de exemplu morcovii. Se spune ca un consum marit de castravete ar stimula cresterea parului.
Poti, de asemenea sa iei vitamine pentru par: Revalid(este eficient luat cel putin 3 luni), Miss Vitaal.
Exista sampoane speciale pentru cresterea parului: "Sampon nutritiv pentru cresterea parului" de la Favisan, "Sampon cu extract de urzica" de la Corona etc.
Ca tratamente naturiste poti folosi:
-infuzie de rozmarin, cu care iti clatesti parul;
-masca din ulei de ricin+galbenus de ou, se amesteca foarte bine si se maseaza pielea capului; dupa 1 ora se spala parul;
-poti sa-ti prepari singura un sampon format din 2 galbenusuri+ 2 linguri tinctura de brusture+ 4 linguri apa;
-FOARTE IMPORTANT este masajul zilnic al scalpului, in jur de 5 minute. Poti efectua acest masaj, pentru o eficienta ridicata, cu tinctura de ardei iute (foloseste aceasta tinctura doar de 2 ori pe saptamana)

Sper ca am fost de folos, Succes.

| midnightladyA a răspuns:

Samponul nu cred ca este asa bun, dar uleiul de ricin este nemaipomenit!