| DaRlInGiLuSiOnS a întrebat:

In cat se masoara caloriile? 140 de calorii cam cat vin in grame?(sau in cat se masoara ele)

Răspuns Câştigător
| sabina a răspuns:

Uite aici cateva site'uri care te pot lamuri: http://www.gastronomicus.ro/calculator-calorii.php
http://calorii.oneden.com/

5 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Caloriile de care vorbesti tu masoara valoarea energetica a alimentelor. Cata energie iei tu daca mananci o portie de. Fiecare aliment are alta valoare energetica raportat la 100 grame. 140 calorii inseamna: 2 00 g rosii cu 1 lg ulei sau 1 lingura jumate de zahar sau 4-5 felii de paine sau 1/3 de ciocolata de 100 g. Sau o cana de lapte etc.

| simpluEu. a răspuns:

Hmmm din cate stiam eu...140 calorii se masoara sa zicem in 120g de piept de pui.

| Selena a răspuns:

Caloria este o unitate de masura.

| alinosh a răspuns:

Ideea e ca nu exista corespondenta intre grame si calorii...depinde de aliment cate calorii are...de nivelul de grasime, de zahar din aliment

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E invers .100 de grame din alimentul x contin un numar de calorii ( caloriile astea le gasesti in diverse tabele ).