| Anomim2025 a întrebat:

De când masor caloriile mă uit ambalajul produselor. Cum de o punga de chipsuri de 200 de grame are 500 de calorii? Ce conține de este așa de grasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Iote a răspuns:

Clipsurile nu sunt comestibile. Chipsurile, da.
Acele chipsuri, sunt prajite in grasime. Si ca sa iasa ieftine, nu se foloseste ulei de calitate. Asa ca, pe langa cele minim 500 calorii, mai ingerezi si grasimi sintetice.

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca s-ar citi cu atentie si s-ar intelege ce contine, atunci ar avea calorii aproape 0, fiindca lumea nu i-ar mai manca (sau le-ar manca doar cei dusi cu pluta).

| RAY a răspuns:

Eu vad ca ai dat fundita aiurea, nu ai primit raspuns, de ce sunt atat de multe calori?
grasimi=9 calori
carbo=4 cal
proteine =4 calori
chipsurile fiind bogate in grasimi si carbo rai au multe calori, ma mir ca 200 de grame doar 500 de cal eu as aprecia vreo 1200 de calori, nu stiu ce chipsurii ai cumparat tu, faza e sa treci pe alimente sanatoase, 10 kg de mere =550 de calori ai vitamine, minerale, asa ce ai? ai grasmi rele saturate

suntserios
| suntserios a răspuns:

Uleiul in care au fost prajite

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Glucide din cartofi și lipide din uleiurile in care sunt prăjite.

| alina2k18 a răspuns:

Cred ca ai gresit calculul, toate chipsurile din cartofi au minim 450kcal/100g.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

200 de fructe cu coaja lemnoasa (spre exemplu nucile sau castanele) au 1200 de calorii.
Chipsurile nu sunt prea grase.