| Patty_8050 a întrebat:

In clasa a 5-a mi-a aparut acnee si matusa mea mi-a zis sa ma dau cu fond de ten pentru ca le usuca, asa am si facut, din nefericire. Stiu ca acum este o prostie sa te dai cu fond de ten pentru a "usca" cosurile.

Doar ca de atunci mi s-a creato...dependenta pentru cosmetice. Acneea mi-a disparut dar inca am pete vizibile si puncte negre, iar cosuri imi apar ...in acea perioada a lunii.Doar ca inca ma dau cu fond de ten si cu pudra pe deasupra pentru ca ma simt ciudat fara si ca se vad urat petele.

Deci, happy intrebarea e:

Cum sa fac sa nu ma simt aiurea fara farduri si cum sa ma "las" dde ele?

sau daca stiti cum sa imi pun in valoare trasaturile, fara a-mi strica tenul

Răspuns Câştigător
| gHelena a răspuns:

Buna, Patty. Matusa ta ti-a dat un sfat foarte gresit. Totusi, inca iti mai poti salva tenul. Sa iti dau un exemplu: eu am 20 de ani si atunci cand imi apar cosuri le maschez cu baton corector si atat. Incearca sa fii cat mai naturala, mai ales daca esti inca un copil. Pentru a-ti curata tenul foloseste o data la doua saptamani un amestec format din tarate de grau, miere si cateva picaturi de zeama de lamaie. Dupa ce te speli bine cu acesta, aplica o crema hidratanta (iti recomand crema hidratanta de la Gerovital, pentru ca are un procent mare de apa si se absoarbe imediat). In plus, e important sa folosesti in fiecare seara un ser cu proprietati antiseptice, pe care il gasesti in farmacii.
In ceea ce priveste fardurile, cred ca iti incarci tenul prea tare pentru varsta ta. In timp, aspectul tenului tau va avea de suferit iar tu vei arata mult mai matura in comparatie cu varsta ta biologica. Pentru un look fresh poti folosi putin creion, rimel si un balsam de buze. Frumusetea nu depinde doar de aspectul chipului, ci si de modul in care te imbraci si de atitudinea ta. Incearca sa pui accentul pe vestimentatie si pe accesorii si cei din jur nici nu vor observa ca ai renuntal la make-up-ul de pana acum. Nu uita: ce e simplu, e genial. Un gand bun, Elena.

2 răspunsuri:
| szmotovio a răspuns:

Foleste un gel de curatare de la garnier si apoi o crema pe baza de aloe vera, o sa ai un ten curat si n-o sa mai simti nevoia sa dai cu fond de ten si pudra

| baietzelu a răspuns:

Pentru acnee foloseste, zeama-suc de lamaie. O sa te cam usture dar e cea mai rapida metoda, da un search si pe google, daca ti se pare iesit din comun. Stiu ca lamaia e acida, dar e foarte buna!