| anonim_4396 a întrebat:

Întrebare pentru fete: de ce simțiți nevoia să vă vopsiți părul și să vă machiați?
Dacă a voastră culoare naturala a părului e frumoasă și aveți o frumusețe naturală, la ce bun machiajul?
Eu nu mi-am vopsit niciodată părul și nici machiaj nu am folosit. Consider că distorsionează felul real in care arăți.

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

"Dacă a voastră culoare naturala a părului e frumoasă și aveți o frumusețe naturală, la ce bun machiajul? "

dar cine a spus ca toate femeile sunt frumoase? sau toate naturalewinking

si da exista femei destule extrem de frumoase si naturale

insa este si in functie de trend si moda, nu poti ca femeie frumoasa sau nu, sa iesi nemachiata mereu pe strada, si uneori mai exista si mici imperfectiuni nu!

atat am simtit nevoia sa punctez!

toate cele bune

| J0B0MAT a răspuns:

Poate nu aveau o frumusețe naturală.Sau poate că aveau și doreau să fie și mai frumoase.
Iar la fel e valabil și pentru băieți, pentru că mulți fac asta în ziua de azi.
Mai există și varianta că părul albește, îmbătrânești și vrei să maschezi unele defecte ce vin cu vârsta.
Tot ce faci poți spune că distorsionează felul în care arăți, nu mai ești aceeași ca atunci când te-ai născut.Te tunzi, pensezi, te îngrași/slăbești, îți apar riduri, semne etc.Toate astea te schimbă, îți distorsionează imaginea pe care o aveai, la fel cum o fac și make-up, vopselurile, doar că astea o fac temporar.
Cred că fiecare ar trebui să se poarte fix așa cum îi place, iar la sfârșitul zilei, chiar și hainele pe care alegi să le porți poți spune că fac parte din ceea ce ești.Pentru că unii sunt rock, alții flower power, retro, eleganți, casual etc.

| Nirvanaaa a răspuns:

Mi-am ținut parul saten(culoarea lui naturală), pana acum 6 luni când m-am făcut roșcata. Arată mult mai bine ce e drept și surprinzător pare chiar mai îngrijit deși folosesc doar șampon. Consider ca dacă vrei asta de mult timp atunci e ok sa o faci. Eu voiam cam de 3-4 ani sa incerc. Nu regret, pentru ca arată chiar ok. Unele fete simt nevoia sa experimenteze și e ok. La fel și cu machiajul. Nu sunt adepta machiajului excesiv (folosesc un rimel și un creion de ochi deci sunt amatoare) așa ca nu mă pot pronunța prea mult in privința asta, dar unele fete sunt creative le place sa experimenteze și probabil se simt mai ok așa.
Toate fetele fac asta sa se simtă mai bine, mai încrezătoare. Le respect pentru răbdarea de care dau dovada. Durează foarte mult un machiaj profesionist happy.

| Dragobeta a răspuns:

Ei, na! Asa sunt femeile. Se vor si mai frumoase decat sunt.
Daca ai un par frumos, e pacat sa-l strici. Dar unele vor alte culori, alte tunsori. E placerea lor.
Machiajul poate accentua frumusetea daca stii sa-l faci. Din pacate, tinerele de azi il fac in asa fel incat arata mult mai imbatranite. Strica tot ce au.

| ILoveBlackCats a răspuns:

Nici eu nu folosesc. Mna, asta e plăcerea lor.

| CalinaXandra a răspuns:

Te contrazic. Distorsioneaza machiajul în momentul în care nu ști cum sa il folosești. Dacă o femeie tânără fără defecte vizibile la față se machiază zilnic ca o actrița indiană, da nici eu nu înțeleg asta! Dar atâta timp cât folosești machiajul doar pentru a-ti pune în evidenta anumite trăsături frumoase sunt total de acord!
Un machiaj simplu pentru o vârstă adecvata nu strica niciodată. La fel și cu vopsirea parului. Uneori un par cu o culoare naturala nu are suficienta strălucire.
Nu strica sa ai grija de tine în limita bunului simț cu un machiaj natural și un par îngrijit, sănătos!
Ce vârstă ai?