| yRossellay a întrebat:

Ma simt cam prost. Adica am niste vergeturi albe pe fund si coapse. Inainte erau parca mai mari, dar acum s-au mai estompat. Cel putin asa mi se pare. Cred ca e din cauza ca eu inainte nu faceam sport si odata ajunsesem la 60 de kg ( maxim ). In general aveam in jur de 58-59 de kg, fiindca eram sedentara. Acum, in vara, am inceput sa practic kangoo jumps, si nu numai ca ma simt super, dar am mai slabit si cred ca m-a m-ai ajutat cu vergeturile. Acum am in jur de 55-56, uneori am avut si 54 de kg. As vrea sa ajung la 53. Voi face toata vara si daca am timp, cred ca ma mai duc si cand incepe scoala putin. Si in legatura cu inaltimea, eu cred ca am vergeturi si de la cresterea inaltimii. Prin clasa a 5 a m-am inaltat si am ajuns sa fiu una din cele mai inalte. Ma intrebau vecinii si prietenii cum am crescut asa repede, pe la 12-13 ani. Acum am in jur de 1.72-1.73, la 15 ani. Acum as vrea sa imi raspundendeti la urmatoarele intrebari:
1. Din ce cauza credeti ca mi-au aparut vergeturile albe? Cresterea inaltimii sau a greutatii?
2. Credeti ca ma va ajuta kangoo sa le mai "estompez"? Si daca nu, recomandati-mi niste cai prin care as putea sa le fac mai putin vizibile.
3. Voi aveti? Daca da, cum ati reusit sa le mai ameliorati si cum v-ati impacat cu ideea ca nu se va putea scapa de ele? ( am citit ca odata ce ai vergeturi albe, nu mai scapi de ele).
Va rog, sfaturi, am nevoie.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

So what si eu am nu se mai vad le-am subtiat. Apropo nu te mai stresa elimina-ti celulita du-te frumusel la sala sa fi buna sa arati bine sa te mentii nu fa impachetari. Iti recomand uleiul de la cellufight din magazine iti faci masaj efectiv apesi mai tare mai asta acuma daca nu-s tii sa te masezi cum trebuie e okay.
Nu mai scapi de ele nici macar cu laserul doar daca esti cumva plinuta si mergi sa iti faci liposuctie iti scoate grasimile dar daca este genetic pe mai incolo iti spun tot vei avea vergeturi si nu este un lucru deranjabil toate avem asa cvea sau cel putin majoritatea femeilor.
Si eu sunt obsedata recunosc. Dar am grija de mine ma bucur de viata una alta. Si da daca stai si nu faci miscare deloc faci vergeturi. Mi-s-a intamplat si nu stiam de ce am eu asa ceva pentru ca am avut o perioada cand nu faceam nimic de asta s-a intamplat.
Cum le-am ameliorat zici... pai merg la solar, la masaj, alerg, sala nu ma stresez absolut deloc si stiu ca sunt buna pentru mine, eu ti-am spus ca sunt obse rau:)))
hai ca-ti dau o poza cu o tipa slaba care nu isi da seama ca are vergeturi desi ea continua sa se bronzeze.

http://i.imgur.com/J9AAfvN.jpg? 1

Asa ca sunt remedii mai slabeste si fa miscare:) bea multa apa si nu manca porcarii acuma vara pe caldura asta. Daca ar fi dupa mine ti-as spune sa nu mananci mai nimic dar fructe si un iaurt de dimineata clar!

| DrRS a răspuns:

Vergeturile apar si de la variațiile de greutate dar si de la creșterea brusca in înălțime. Din păcate, odata apărute, poti scapă de ele doar prin metode chirurgicale. Daca de celulita poti scapă (cu greu), ei bine, de vergeturi nu...
Este foarte bine ca faci sport, asta te va ajuta sa iti tonifiezi corpul si sa te menti la o greutate constanta. Felicitări pentru Ambiție!

Revenind la problema vergeturilor, ai putea încerca diferite creme pentru asa ceva, dar rezultatele nu sunt miraculoase si de cele mai multe ori absente. Acum ca a venit vara poti sa stai la plaja, mie mi se pare ca bronzul le mai ascunde!

Bafta!