| desisdana a întrebat:

Mi-am cumparat albastru de metil ca am cateva suvite blonde si nu stiu cat timp sa las pe par si daca trebuie sa clatesc dupa. funda

Răspuns Câştigător
| thegatekeeper a răspuns:

Daca vrei sa iasa o culoare ceva mai stearsa (putin spre verde), atunci il lasi vreo 20 de minute, apoi clatesti cu apa. Daca vrei sa iasa un albastru intens, aproape spre bleumarin, atunci nu il speli, doar usuci putin cu foehn-ul (insa unele tipuri de albastru de metil se cam curata pe haine, perna, piele etc., insa se ia usor la spalat).

2 răspunsuri:
| Tmcn a răspuns:

Ştii că iese albastru sau chiar verde, nu? Adică, sper să nu te aştepţi să iasă negru. La spălat, chiar şi prima spălare, se mai duce din culoare, deci dacă vrei să fie mai deschis decât iese, îl speli, dacă nu, îl laşi aşa.

| Dalidah a răspuns:

Sa nu cumva sa iti iasa vreun verzui sau mov. Mai bine folosesti sampon nuantator daca vrei sa nuantezi suvitele blonde in gri, sau sa tai culoarea blonda - aspectul acela de gutuie. Costa cam 9 lei un bidon de 500 ml si se gaseste peste tot. Daca ramai la albastru de metilen, urmareste culoarea sa vezi cum se transforma si clateste! Nu e un leave-on!