| Gabica a întrebat:

Mi-am cumparat ulei de ricin pentru ca am auzit ca este bun pentru unghii.Cum trebuie sa il aplic? Trebuie sa masez pana se absoarbe uleiul? Si daca am unghiile date cu oja uleiul isi mai face efectul?

7 răspunsuri:
IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Servus! Seara se da jos de pe unghii lacul si se aplica ulei de ricin pe unghii. Se sta minim o ora cu uleiul pe unghii si se maseaza in continuu. Tratamentul ar trebui urmat minim doua luni pentru rezultate.
O zi cu zambet să ai!

| EmaS a răspuns:

- Pentru cele care au unghii care se exfoliaza sau rup usor, este indicat tratamentul cu ulei de ricin. Seara se da jos de pe unghii lacul si se aplica ulei de ricin pe unghii. Se sta minim o ora cu uleiul pe unghii si se maseaza in continuu. Tratamentul ar trebui urmat minim doua luni pentru rezultate.

| 6111992 a răspuns:

Buna uleiul de ricin trebuie aplicat pe unghiile sterse in prealabil poti sa il aplici direct si sa astepti pana intra in unghii pentru un rezultat mai bun in incalzesti un pic amestecat cu cateva picaturi de lamaie si ulei de masline daca vrei sa nu ti se mai rupa unghiile sa fie mai reziztente poti adaga niste usturoi pisat in lacul folosit de obicei (ai sa vezi rezultatul din prima)sa nu te temi de miros acesta va disparea ps. ulei de ricin mai este bun si pentru par, gene, sprancene sper ca te-am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se vor înmuia unghiile într-un bol în care aţi pus câteva linguri de ulei de măsline, încălzit la o temperatură suportabilă. Ţine-le în uleiul cald cel puţin 5 minute, după care spală-te bine pe mâini cu apă caldă din belşug. Nu folosi săpunul pentru că acesta atacă unghiile.
Urmează acest tratament zilnic, cel puţin 10 zile la rând.

| RoxanaA_8239 a răspuns:

Trebuie sa-l aplici la radacina parului sau pe firele de par apoi sa te acoperi pe cap cu ceva de plastic http://www.frunza-verde.ro/ulei-de-ricin gasesti aici despre ulei de ricin

| Gabica explică (pentru RoxanaA_8239):

Eu folosesc uleiul de ricin pentru unghii...Nu ti-ai dat seama?