| anonim_4396 a întrebat:

Nu sunt grasa,nici macar plinuță,totuși as vrea sa slăbesc ca sa scap de vergeturi si celulita, dar am o singura problema:imi place mâncarea.
Ce sa fac sa ma abțin?

7 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Vergeturile se elimina doar cu tratament laser!
Si femeile slabe au celulita! Fa sport si masaj anticelulitic. Nu are legatura celulita cu numarul de kg.

| AnnaaaMaria a răspuns:

Tu nu trebuie să slăbești, trebuie doar să te tonifici și o iau pe rândlaughing:
Alimentația ta trebuie să conțină doar alimente care să îți aducă aportul de energie necesar fără să te înfometezi sau să ți se facă scârbă de așa-zisele „diete". Încearcă să renunți la carbohidrații „răi":pâine albă(dar nici cu cea cu tărâțe/integrală nu trebuie să exagerăm), cartofi, mai ales prăijiți(ocazional poți consuma cartofi dulci fierți sau la cuptor), pastele albe(încearcă-le pe cele cu alge, au o culoare mai ciudățică dar gustul e același), orezul alb să-l înlocuiești cu orez basmatic sau sălbatic. Evită fructele dulci(banane, mere golden, piersici, struguri) și consumă fructe mai puțin dulci(fragi, mure, afine, mere românești, zmeură, citrice etc). Renunță la dulciuri și încearcă să îți iei doza de dulce din fructe. Nu renunța la grăsimi, avem nevoie și de ele. Din această categorie poți apela la iaurtul grecesc, smântână, brânză, nuci, migdale, semințe, dar brânzeturile să nu fie degresate pentru că din cauza scoaterii grăsimii din ele, se adaugă zahăr pentru a da acel gust bun. Ce este cel mai important, cea mai proastă combinație de alimente care în loc să îți dea energie mai mult te obosește și se depune: COMBINAȚIA DE CARBOHIDRAȚI/GLUCIDE CU GRĂSIMI! (exemple concrete: pâine cu brânză, mămăliguță cu sarmale, pâine cu friptură și așa mai departe).Iar la fiecare masă, consumă o salată de crudități ca să ușurezi digestia și să nu te constipi.
Consumă minimum 2L de lichide pe zi( apă plată, apă minerală, ceai... fără sucuri!)
Ce trebuie să știi e că de celulită nu o să scapi niciodată doar cu o cremă „minune", fără o alimentație sănătoasă și fără sport, iar vergeturile apar și fără să fii gras/ă... apar din cauza creșterii rapide (greutate/înălțime) și majoritatea fetelor au. încearcă să îți masezi zilnic pielea cu o cremă pentru vergeturi

| Legend123 a răspuns:

Oricui ii place mancarea.laughing)) e ceva firesc, dar numai manca gras..incearca sa mananci piept de pui cu orez/cu legume, supa de pui/de legume. evita cat de mult poti dulciurile. daca ai pofta de ceva dulce mananca niste fructe.(struguri/mere) ce ai tu prin casa, mananca mai sanatos, mancaruri fara prea multe grasimi happy BAFTA

| Yasemyn a răspuns:

Buna!
Dimineata pe stomacul gol o lingurita(mica) de ulei de masline (+poti pune o picatura, 2 de zeama de lamai daca ti se pare prea gretos happy )
Apoi dupa asta un pahar mare cu apa cu lamaia (apa plata nu de la robinet)
App, este bine ca pe tot timpul zilei sa bei apa cu lamai si fara zahar (poti pune si grefa in apa cu tot cu pulpa happy si lamaia cu tot cu pupla (asta ajuta sa iti mai piara pofta de mancare) laughing

Pentru celulita, eu am folosit zatul de la cafea laughing si este buna metoda asta laughing

Zatul de cafea este ideal pentru masaj, cofeina fiind de asemenea principiu activ in multe dintre cremele anticelulitice. happy Culmea, aceste trucuri chiar dau rezultate. Nu instant (in cazul celulitei), dar perseverenta este rasplatita. Astfel, ca de la urmatorul ibric sau filtru de cafea, adauga in zatul caldut o lingura de ulei de masline extravirgin. Aplica masand usor mixul pe picioare, abdomen, solduri etc. si apoi infasoara cu o folie de plastic alimentar zonele problema. happy Dupa 15, 20 de minute se indeparteaza plasticul, iar zatul se clateste cu apa calda. Pentru rezultate bune, operatiunea se reia de 2 ori pe saptamana pe o perioada nelimitata. Tot cu ajutorul zatului de cafea si a unei linguri de miere naturala (ori a unui ou) poti prepara un scrub pentru corp si fata pe care trebuie sa-l aplici saptamanal.

Si pentru vergeturi mama mea folosea ulei de masline sau crema de galbenele. happy Chiar daca, dupa aplicare, acestea nu se absorb imediat in piele, ele refac structura epidermei. Ca sa-ti fie mai usor, aplica ulei de masline sau crema de galbenele dupa dus, seara, inainte de culcare. De altfel, crema de galbenele s-a dovedit a fi foarte eficienta in a preveni vergeturile la femeile insarcinate.

Bafta kiss
P.S. Este bine sa folosesti doar ulei de masline extravirgin presat la rece happy este cel mai bun!

| 49Days a răspuns:

Cui nu-i place mancarea?laughing))
Acum serios.Sunt in aceeasi situatie... celulita. Acum cateva luni scapasem de ea dar deh reapare.Nu multa, pot purta pantaloni scurti fara probleme dar stii cum e.Vergeturi am doar intr-o parte(eu ma ingras si slabesc 2 kg poate si in 3 zile si nu exagerez)Au aparut cand aveam 48-50 si am slabit pana la 42 intr-un timp(dar am 1, 55). Acum pot spune ca ma mentin la 44 kg. Pentru celulita iti recomand o crema(pentru mine foarte buna) de la elmiplant.Costa in jur de 17 lei.Rezultate bune intr-o luna, vizibile dupa o saptamana.Dar tine-te de ea.

| DeliaDelii a răspuns:

Daca tot vrei sa mai slabesti si totusi si mancarea iti place, incearca sa gusti mai mult decat sa te indopi. ia mai multe gustari dar GUSTARI, si fa cat de mult sport. si bea cat de multa apa si daca se poate cat de multe lichide dar nu te gandi daca bei doar suc natural sau mananci doar fructe o sa slabesti pentru ca si alea contin multe vitamine si te ingrasa fara sa iti dai seama

| Marya_Ana_1995 a răspuns:

Bea o jumatate de litru d apa dimineata..stoarce 2 lamai in ea.si o sa iti piara pofta de mancare