| anonim_4396 a întrebat:

Ok, deci am mai multe intrebari in legatura cu vopsirea parului.
Ce inseamna vopsea permanenta?
Ce inseamna vopsea semipermanenta?
Care e diferenta dintre permanenta cu amoniac si permanenta fara amoniac?
Ce parere aveti de sprayurile colorante?
Ai folosi spray colorant sau vopsea?
Ce inseamna masca (crema) coloranta pentru par?
Daca eu am parul de culoare naturala saten inchis, ca sa obtin aceasta culoare https://www.loncolor.ro/......tiu-intens trebuie sa imi decolorez parul? In ce consta aceasta decolorare? Daca ma decolorez mai pot sa revin la nuanta mea naturala? Ca sa obtin orice culoare trebuie mai intai sa ma decolorez, altfel nu se prinde culoarea de par?
Ce parerea ai de ele http://www.schwarzkopf.international/......inger.html
http://www.schwarzkopf.international/......blond.html
Aici imi arata ca la un saten mediu mi-ar iesi, ce crezi?
Dupa ce folosesc orice, vopsea (semi)permanenta, spray, daca ma decolorez, mai pot sa revin la nuanta initiala, adica naturala? Ce inseamna cifrele de pe cutiile vopselei de ex 5.22 aici https://www.loncolor.ro/......ten-violet Tu ce vopsele ai folosit/folosesti si cum, acasa, la salon etc? Daca imi poate da cineva raspunsuri la aceste intrebari i-as fi foarte recunoscatoare.

1 răspuns:
| Andreeush a răspuns:

Vopseaua permanentă rezistă pe păr față de cea semipermanentă care se duce după vreo 7-8 spălări.
Amoniacul este o substanță ce are proprietatea de a fixa mai bine vopseaua dar totodata iti arde cam tare parul.
Spray-urile colorante sunt la fel ca vopselele, chimicale. Se aplică ușor pe păr. Am o prietenă care s-a facut la salon blondă și după aia, acasă, cu un spray colorant sa făcut verde. Culoarea a ținut-o vreo 4 luni.
Masca colorantă pentru păr este ca un fel de șampon nuanțator. Rezistă o lună jumate-două.
Dacă ai părul mai închis la culoare și tu vrei să obții o nuanță mai deschisă la culoare trebuie sa te decolorezi. Decolorarea te ajută să obții o nuanță mai deschisă, poți să te faci blondă dacă vrei.
O dată ce te-ai decolorat nu mai poți reveni la culoarea inițială.
Ori aștepți să îți crească părul ori aplici peste păr o nuanță mai apropiată celei de dinainte de decolorare.
Cifrele de pe cutie se referă la culoarea și nuanța vopselii.
Eu o singură dată m-am dus la salon când m-am facut brunetă, asta a fost acum mult timp. După aia m-am vopsit acasă. În prezent sunt blondă, am folosit pudră decolorantă.