| dtgkjdht a întrebat:

Parintii vor sa-mi cumpere un caine de rasa mops ce parere aveti despre ei? mentionez ca am 11ani big grin

Răspuns Câştigător
| AlExAlExAnDrU a răspuns:

Am si eu un caine il cheama Max si este scump il am de 2 ani mentionez ca am 13 ani nu este prietentios la mancare, nu latra si nu face mizerie eu acestui caine ii pot da un 10 curat

4 răspunsuri:
| RobertMoon a răspuns:

Cel mai urat caine in viziunea mea.

| Antonica a răspuns:

Caini Rasa Mops-Pug-Carlin

Infatisare
Constitutia: corp mic si indesat, frumos rotunjit, piept larg si drept, picioarele din fata lungi, gat scurt
Blana: fina si moale
Culoare: neagra, rosiatica, argintiu (rar), culoarea piersicii
Coada: indoita peste spate
Capul: mare si rotund, cu fruntea incretita, fata neagra
Urechile: mici si negre, indoite
Ochii: rotunzi, inchisi la culoare, cu o expresie blanda, patrunzatori
Origine: originara din China, aceasta rasa si-a croit drumul spre Marea Britanie prin Olanda; numele ei inseamna in latina "pumn strans", facand referire la fata incretita a cainilor

Purtarea
Temperamentul: excelent, iubeste oamenii
Training: usor de dresat daca sunteti perseverenti si incepeti de la o varsta frageda
Compania: caine de familie, iubeste copiii
Paza: nu
Galagios: nu, dar asta depinde de dresaj
Abilitati speciale: invata foarte repede
Atentie la: nu

Ingrijirea
Nevoia de exercitii: o plimbare de 20 de minute pe zi
Igrijirea blanii: periati-i 2 minute in fiecare zi, cu o perie din par natural, curatat-i intre incretiturile de pe fata, spalati-i pe dinti in fiecare zi
Hrana: atentie la obezitate
Nevoi speciale: -

Sanatatea
Probleme mostenite: luxatie patelara, probleme ale ochilor, respiratorii (din cauza narilor foarte scurte), pietre la rinichi
De retinut: dintii trebuie verificati regulat

Statistici
Grupa: Toy
Marime: mica spre medie
Greutate: 6-8 kg
Inaltime: 25, 4-28 cm
Speranta de viata: 11-12 ani

Mai multe informatii pe :http://www.petz.ro/animale-de-casa/Caini-Rasa-Mops-Pug-Carlin-311.html

| Ciuciulina34 a răspuns:

Eu zic ca tie trebuie sati placa cel mai mult si eu am caine si e ff dragut si nu e de rasa din cate am auzit eu, cainii care nu-s de rasa inteleg mai multe, si unii de rasa sunt prosti dar cainele mops e ff dragut doar sa-l dresez ok si sai areti cinei stapanul si fiti prieteni buni, nul bate si ceartal doar cand e nevoie succes cu cainele

| florinvalentin99 a răspuns:

Intâi de toate, gândestete dacă vrei un câine cu riduri, adică sunt drăguti din punctul meu de vedere, sunt puțin leneși, mănâncă mult, stiu asta pentru că și eu am avut trei câini mops, dacă vrei să sti cum arată caută poze cu mops pe google. La urma urmei, e decizia ta dacă vrei sau nu unul, dar eu îți spun că sunt foarte drăguți. Dar un câine e mare responsabilitate, asa că ai grijă să-l îngrijesti.