| JessicaJess30 a întrebat:

Pentru fetele care se pricep, eu folosesc fondul de ten de la Rimmel stay matte și pudra stay matte, credeți ca îmi fac rău la piele (am coșuri)?

5 răspunsuri:
| Aasdfghj a răspuns:

Normal ar fi sa folosesti produse dermatocosmetice. Daca nu ai vazut vreo agravare, si daca nu le folosesti constant, cred ca e ok. E important sa te demachiezi foarte bine si sa folosesti si un tonic pentru ca ajuta la indepartarea ultimelor urme de machiaj.

| Blackrose4 a răspuns:

Bună!
Coșurile ți-au apărut de când foloseşti acele produse? Sau aveai şi înainte?
În cele mai multe cazuri, coşurile sunt o mare problemă a tenului. Nu cred că neapărat acele produse sunt cauza.
Tu trebuie să te demachiezi de fiecare dată, să foloseşti o apă micelară, eventual şi un tonic. Există o probabilitate să fie şi de la produse, poate au ceva în compoziție care nu fac bine tenului tău.
Deci, sfatul meu este să nu mai foloseşti acel fond de ten şi acea pudră de la Rimmel o perioadă, să vezi cum se comportă tenul tău fără ele. Numai aşa îți poți da seama dacă ele sunt cauza sau nu. Dacă nu observi nici o îmbunătățire a tenului şi dacă în continuare ai coşuri înseamnă că produsele Rimmel London nu au nici o legătură. Şi încă un sfat este să îți mai laşi tenul să respire, să mai faci o pauză din când în când de la fond de ten/pudră şi să nu foloseşti în exces un anumit produs când ți-l aplici pe față.
P.S: Am şi eu pudra de la Rimmel London Stay Matte şi nu am nici o problemă cu ea, este o pudră foarte bună.
Sper că ți-am fost de ajutor!batting eyelashes

| mmememe a răspuns:

Pudra o am si e ok.Sugerez produse dermatocosmetice, eventual din farmacii.Un produs mai scump poate face diferenta! Pentru fata ta merita un efort.Un fond de ten matifiant foarte bun este cel de la MAKE UP FOREVER MAT VELVET+!

| Larissa04 a răspuns:

Ce este bine sa faci e sa lasi pielea sa respire cat mai mult, pana cand dispar cosurile, in acest timp daca chiar nu poti renunta in a folosi fondul de ten, poti folosi fondul de ten de la BB Cream, care are o consistenta foarte legera, si o acoperire medie, este ca o crema si nu ingreuneaza tenul, in acest timp iti sugerez sa nu mai folosesti pudra, Sper ca ti-am fost de folos! happy

| ILoveLoverbirds a răspuns:

Eu cred ca nu ar trebui sa folosesti o perioada fond de ten si pudra deoarece sunt pline de parabeni si toate prostiile. Daca insa nu rezisti iti pot scrie o reteta pentru fond de ten. Ai nevoie de:
-40 g ulei de migdale;
-25 g unt de shea;
-150 g unt de cacao;
-150 g ceara de albine;
-4 stropi de vitamin E;
-150 g oxid de zinc;
- cacao(in functie de tenul tau);
- scortisoara(in functie de tenul tau).
Se topeste ceara cu untul pe baie de abur, se adauga ulei, oxid de zinc si cacao si scortisoara pana obtii nuanta tenului tau.