| chocolatedream a întrebat:

Sal, am o problema, am in clasa o colega care are numa fite in cap nici vorba de creier si care toata lumea o considera cool ca are un iphone. Eu sunt mai retrasa si imi place sa citesc si am ajuns pe locul intai (nu sunt o tocilara ca ma mai distrez). Si de ce lumea o considera mult mai cool pe ea? (nu ma refer la aspect ca o plac si toate fetele)

Răspuns Câştigător
| roby096 a răspuns:

Pai, sti cum e, lumea te apreciaza pentru bunurile materiale, nu pentru caracter comportament si devotament.Probabil, colegii tai sunt inebuniti de jocurile pe care le are pe iphone, sau de aplicatii, avand in vedere ca nu oricine isi permite iphone, ei nu vad asa ceva in fiecre zi. Si eu am un ipod touch care face tot ce face iphone in afara de a suna si a primi mesaje(acum nu vreau sa bat apropo la propozitia anterioara, dar l-am luat la mana a doua), si am si "smartphone", cum se spune la telefoanele inteligente, si nu ma considera nimeni foarte "cool", pentru ca si prieteni mei au telefoane inteligente si gadgeturi dinastea.Acum nu vreau sa iti spun sa iti iei si tu, nu stiu ce, pentru ca pe colega ta sa nu o mai considere nimeni cool.Ea probabil este apreciata de colegi iar tu de profesori, ceea ce e mult mai important.

2 răspunsuri:
| EmaEmax a răspuns:

Cu siguranta nu este vorba doar de fite,oamenii nu sunt impresionati de fitele cuiva sau de bunurile materiale...cel putin eu una nu sunt! Ma rog... faza e ca daca vrei sa fi mai populara,trebuie sa inveti sa fi mai relaxata, mai sociabila si-n primul si-n primul rand mai prietenoasa, incearca sa-ti gasesti subiect comun de vorba cu toata lumea si sa te intelegi bine cu toti.nu trebuie sa te schimbi radical.trebuie doar sa inveti sa te distrezi putin mai mult.stiu cum te simti, pentru ca si eu sunt uneori mai retrasa.

| CookieMonsterDeea a răspuns:

Copii se orienteaza dupa cine are mai multe porcarii materiale. de fapt uita esentialul: sa fie un prieten adevarat. Sa fim serios pana la urma nu oricine isi permite un iphone.dar totusi. solutia nu este acum sa te duci sa-ti iei un iphone, ci sa incerci sa nu mai fi atat de retrasa. Vei vedea ca tu vei fi apreciata pentru istetimea ta, iar despre ea. Lumea se plictiseste repede