| PurplePearl a întrebat:

Ceao TPU:* Am o problema, daca pot sa ii spun asa, si nu stiu cum sa reactionez.
Deci, mie imi place sa citesc si in ciuda varstei mele(15) am citit foarte multe carti de cand ma stiu, deoarece am inceput sa citesc romane din clasa I.
Nu citesc pentru ca sunt obligata, citesc pentru ca imi place.
Dar prietenii mei si colegii imi spun ca sunt nebuna ca citesc atata si spun ca imi pierd timpul, ca sunt o tocilara si chestii din astea.
Cum as putea sa reactionez la asa ceva? Nu sunt o tocilara in niciun caz (nu ca ar fi ceva rau) stiu cum sa ma distrez, nu am nici o problema cu distractia, sunt chiar o fata de gasca chiar daca sunt putin rusinoasa.
Toti s-au indepartat de mine din pricina faptului ca.citesc straight face.
Mi se pare o aberatie, o copilarie... iar cand unii imi spun:uite tocilara cum citeste, ma simt atat de prost, parca am facut ceva gresit
Ce e inneregula cu faptul ca citesc?

14 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tine-o tot asa Mpau! Tu esti foarte in regula, in neregula sunt cei care te blameaza ca tu citesti. Se vede ca tinerii de azi sunt destul de deosebiti fata de cei din vremea tineretii mele, atunci erai privit cu admiratie si apreciat. Nu uita: cainii latra, caravana trece! Numai bine!

| InnocentSmile a răspuns:

Probabil te invidiaza daca zic asa.tocilara sigur nu esti daca citesti.dar probabil prietenii care-ti zic chestii din astea vor sa petreaca mai mult timp cu tine, iar daca tu iti petreci cel mai mult timp citind normal ca nu-ti mai ramane destula atentie si pentru ei.eu as zice s-o iei mai incet.adica sa continui sa citesti dar sa te rezervi doar la cateva ore pentru citit si restul pentru teme si alte activitati in aer liber.
succes si spor la citit in continuare! sper din suflet ca te-am putut ajuta!
O zi cu zambet sa ai!kiss

| francesca89 a răspuns:

Nu e nicio problema, keep up the good work!

| francesca89 a răspuns:

Aryna05,tu daca ai fi citit vreo carte n'ai fi scris in halu' ala.but hey, its never too late...

| TeodoraMaria98 a răspuns:

Si care e problema lor? Bravo tie toata stima ca citesti macar tu vei face ceva in viata ta nu ca ei vor deveni niste puscariasi sau hoti. Daca ei nu te plac si te jignesc din cauza ca citesc inseamna ca nu iti sunt prietenii adevarati.Eu de exemplu sunt prietena cu o fata care nu prea citeste dar eu ii zic mereu am terminat cartea cutare.Ai putea sa vorbesti cu profa de rom la scoala si sa ii spui ce se intampla si sa faca o prezentare despre importanata cartilor.
Ok. te las.Bafta!

| FataOreo a răspuns:

Nu-i asculta! j p mine ma judeca pentru ca kitesc d la 4 anisi invatf bine! my am colegi asa... dar nu te interesa d ei! lasa-i sa ramana ei analfabeti...

| FataOreo a răspuns:

@francesca89
Mancam o portocala si nu prea puteam sa scriulaughing tongue

| RazerAbyssus a răspuns:

Este bine ca citesti, lasa-i sa spuna ce vor.
De ce ii bagi in seama? poate is si invidiosi din proprie experienta dintre toti prietenii mei nu stiu daca macar 1 singur a pus mana pe o carte de cativa ani incoace big grin, nici eu la fel dar pentru asta nu as zice ca nu e bine sa citesti sau sa fac misto de cineva care poate e mai cult ca mine.

| Kiddzutsa a răspuns:

Este foarte bine, cert lucru e ca, sunt invidiosi happy, daca "rad" de tine, nu sunt prieteni, eu cred ca nu sunt niste oameni care iti sustin gusturile, daca cititul e prietenul tau, de ce sa nu il pastrezi? happy
In neregula cu faptul ca citesti nu este chiar NIMIChappy, in neregula cu prietenii tai este ca sunt egoisti si invidiosi happy.

| dyana_6840 a răspuns:

Nu este absolut nimic rau ca citesti ba din contra. Tu o sa-ti dezvolti un vocabular mai bogat o sa inveti mai multe pe cand cei care rad de tine sunt niste fraieri care nu au nimic in cap. Incearca sa nu mai pui la suflet tot ce iti spun ei. Incearca sa-ti gasesti un grup de prieteni care sa te inteleaga sa le placa si lor sa citeasca ca sa u te mai simti diferita. sper ca te-am ajutatkiss

| Sedativ a răspuns:

Daca te-as cunoaste, sincer ti-as zice acelasi lucru, dar tu o cauti. Citeste la tine acasa, in beci, pivnita, in pod, unde nu te vede nimeni cunoscut, ca sa faca misto de tine.

| SkyFly a răspuns:

Salut! Nu e absolut nimic in neregula cu faptul ca citesti, este chiar un motiv de lauda! Problema e la ei, nu la tine. Tu faci ceea ce e normal si cartile pe care le-ai citit, le citesti si le vei citi te vor ajuta mai mult decat crezi oricand si oriunde. Iti vei dezvolta vocabularul intr-un sens frumos si de apreciat.
Si ce daca te considera tocilara? E problema lor. Mai tarziu "tocilara" le va da lectii despre ce inseamna reusita in viata. Si atunci poate tu vei fi cea care se va indeparta de ei.
Felicitari si mult succes! happy

| ayame69 a răspuns:

Pai poate din cauza faptului ca citesti atat de mult ti-ai neglijat prietenii.

| VladHd a răspuns:

Nu este nimic rau in a citi carti daca ei iti zic ca esti tocilara sau alte chesti o fac pentru ca stiu ca ei nu pot citi cu placerea pe care o faci tu si daca ei zic asta inseamna ca nu iti sunt prieteni nu este nimic rau in a citi ar trebui sa te mandresti ca citesti cu atata placere pentru ca multi copii ar vrea sa citeasca cu placerea cu care tu o faci sper ca te-am ajutat happy