| Venusgirl a întrebat:

Sall, TPU. Am tenul gras si se stie ca pe tenul gras apare uneori acnee. Ok, eu am o acnee usoara (prima etapa, pina la 10 cosuri). Deci, eu foloseam inainte un gel de curatare a fetei obisnuit din farmacie ce nu coasta mult. Am auzit insa ca pentru a lecui fata trebuie sa respecti 3 pashi simpli :Curatare, Tonifiere, Hidratare. Am cautat la farmacie doar o crema hidratanta pentru ten gras si o lotiune de tonifiere din aceeasi gama (gama Lirene). Mama insa a cumparat si un gel de curatare la fel din gama Lirene. Acesta contine: aloe, zinc, acid salicilic. DA, stiu ca suna promitator si ca aceste ingrediente sunt un adevarat rai pentru fata. INSA dupa ce l-am folosit vreo 2 zile fata mea era roshie, adica erau accentuate coshurile incit se observau foarte bine (cu gelul obisnuit pe care il foloseam inainte nu mi s-a intimplat asa ceva). DECI mama spune ca acest gel Lirene e foarte scump si ca la sigur o sa dea rezultate peste putin timp.Eu insa cred ca am alergie la un ingredient, deoarece sunt asa cazuri.Voi cum credeti? Sa-l mai folosesc sau nu?

Răspuns Câştigător
| Roby_Roby_1996_FqqI a răspuns:

Nu il mai folosi, este adevarat ca daca e mai scump e mai bun, dar nu mereu, poate ai alergie la vreunul din acele ingrediente si pot aparea efecte secundare si eu zic sa nu te risti si sa folosesti din nou crema veche, sau ai putea sa pui spirt pe un disc demachiant si sa te dai pe fata inainte de culcare, poate in timpul zilei sa te mai dai cu fond de ten pentru a le mai acoperi! sper ca te-am putut ajuta!

1 răspuns:
| MamaBoss a răspuns:

Iti sugerez sa nu il folosesti
Incearca sa gasesti gelulri de curatare cit mai naturale si pentru mine cel mai bine au lucrat scruburile (si cele homemade si procurate)
Am avut aceeasi problema dar asta e din cauza virstei (cel mai probabil) insa oricum tenul trebuie mereu sa fie curat