| snjax a întrebat:

Am 17 ani si vreau sa-mi pun aparat dentar...medicul ortodont mi-a zis sa imi scot maselele de minte... ce ziceti merita sa le scot? sau sunt prea mic

2 răspunsuri:
| BruneTTe a răspuns:

Uite, eu am acum 18 ani si urmeaza sa-mi pun si eu unul [ dar mobil, nu fix ] si sper sa nu imi spuna asa ceva. Ultima oara cand mi-am facut aparatul [ tot mobil ] mi-a sugerat sa scot maselele de minte ca sa aiba dintii loc sa se aranjeze dar bineinteles ca, de frica am refuzat si am purtat aparatul asa si tot s-au vazut rezultate. Acum depinde si de cazul tau. Daca e musai, e musai sa le scoti daca nu, eu te sfatuiesc sa le lasi in pace tongue

| eugem35 a răspuns:

Pai medicul stie de ce trebuie sa le scoti ca nu iti foloseste la nimi, poate sunt cariate rau
si iti pui apart dentare de fite sa te vad lume ca ai fiare in gura sau iti recomand medicul, la varst ta nu ai ce sa mai indrepti dantura ca nu mai ai mult si ajung la maturitate
dar doctorul iti recomand ce si cum sa faci nu noi aici pe TPU