| Georgemy2 a întrebat:

Salut, am 3 cosuri mari si late pe frunte, folosesc o crema de galbenele, isi face treaba destul de bine. Daca as folosi 1-2 ori pe saptamana fond de ten s-ar intampla ceva rau cu pielea mea?

7 răspunsuri:
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Crema de galbenele nu trateaza cosurile, ea este o crema cicatrizanta, dar din cauza ca ea este ca un unguent ( este grasa) pot aparea cosuri de la ea in combinatie cu sebum.
Pentru a usca cosurile sunt bune cremele cu antibiotic (baneocin) deoarece omoara bacteriile si usuca cosurile. Crema de galbenele este buna la tratarea urmelor lasate de la cosuri.

| OoBunnyoO a răspuns:

Nu patesti nimic. De regula fondul te ten usuca putin cosurile.
Asa cum a spus si cineva mai sus, Baneocin este destul de bun impotriva cosurilor, insa ai grija sa il pui doar pe zona respectiva. Cel mai eficient este sa deschizi cosul, apoi sa pui putin Baneocin, iar apoi un plasture pe care sa il tii acolo o zi sau peste noapte. Dupa ce dai plasturele jos ai grija sa lasi zona sa resprie o ora, doua pentru a se usca, iar dupa incearca sa mentii zona uscata pentru a nu deschide rana. In doua, trei zile ar trebui sa iti treaca.

Răspuns utilizator avertizat
| val31989 a răspuns:

Nu stiu cat de rau te-ar afecta, dar stiu ca sigur iti va afecta pielea.Si eu folosesc uneori fond de ten peste cosuri, nu mi s-a intamplat nimic.Dar sfatul meu e sa dai cosurile cu solutia pentru inlaturarea lor pana cand iti trece, si dupa poti folosi fond de ten..Mai bine astepti sa-ti treaca, decat sa te afecteze si sa-ti apara mai multe cosuri sau altceva pe frunte.
Ai grija de tine.

| theodorafemme2001 a răspuns:

Nu este recomandat sa incerci sa le acoperi cu fond de ten pentru ca nu isi va face efectul, ba chiar va inrautatii situatia. Funda?

| DrLolo a răspuns:

Nu fa in niciun caz remediul cu usturoiul iti va arde tenul si dupa vei cere sfaturi contra arsurilor tenului
Iati o lotiune de curatarea fetei o poti lua de la farmacie si dupa ce cureti fata poti da cu crema.dar in nici un caz cu usturoi iti va arde tenul! nu de mult am dat tratament pentru iritati si arsuri unei persone care a aplicat a metoda cu usturoiul

| Derpina3105 a răspuns:

1. nu, nu ti-ar face nimic rau
2. crema de galbenele este buna, si eu o foloseam inainte sa aflu de acest remediu care iti spun sigur ca FACE MINUNI. aveam si eu niste cornuri in frunte, ziceai ca sunt unicorn, si, diperata, am cautat pe net cum sa scap de ele peste noapte. era genul de cos 3D. peste noapte s-a dezumflat, iar a doua seara dupa ce am aplicat acest remediu, nu mai avea nimic.
Tot ce trebuie sa faci este ca inainte de culcare ( ca sa nu miroasa de dimineata ) tai un catel de usturoi in 2 si te dai cu el pe cosuri. trebuie sa simti putin putin ars. maseaza putin, nu mult, altfel risti sa te arzi, lasa 5 minute pe cos si apoi spala-te pe fata. de dimineata vei vedea o diferenta uimitoare.
Sper ca te-am ajutat! happy
Funda? big grin
P.S: mirosul dispare de dimineata. si daca nu dispare, inmoaie un betisor de ureche in niste suc de lamaie si da pe locul unde ai dat cu usturoi.