| RoGamerUp112 a întrebat:

Salut, am o mica confuzie asupra pieli(i) mele, sa incep ca strabunicul meu (adica tatal lui bunicul meu) era mai negricios si bunicul meu a iesit mai negru si tatal meu -nu prea stiu, intre. Mama mea, bunica si stra-bunica sunt albe. Cineva mi-a zis ca sunt mai brunet fiindca am parul negru si ochii caprui inchis si frumos (nu vreau sa par narcisist laughing... ma rog, si am stat cu gandul si pentru o ora credeam ca am origini de tigan, dar bunicii si stra-bunici nu erau tigani, si apoi am aflat ca sunt ars de soare, soarele m-a ars si pe fata ca stau de obicei pe afara.
p.s nu accept raspunsuri gen
[Accepta cum este sufletul] de genul. Voi ce parere aveti?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este obligatoriu sa semeni cu tatal tau sau cu cei din familia acestuia, poti semana cu mama ta sau cu familia acesteia sau sa fii intre familii. Si nu vad ce importanta are ca esti brunet, asta nu inseamna ca ai rude tigani sau alte neamuri, desi n-ar avea nici o importanta, chiar daca ai avea.

Bula
| Bula a răspuns:

Genetic, unele caracteristici fizionomice se pot transmite mai vizibil astfel ca ele sa apara doar la a doua sau a treia generatie, iar intre ele nu sau foarte putin. La fel sunt si bolile transmise genetic.
Si nu pe toate ramurile de descendenti apar "mostenirile" la fel, pe unele ramuri poate persista, iar pe altele pot disparea definitiv.

| OoBunnyoO a răspuns:

Asa cum a zis si cineva mai sus, poti sa semeni cu tatal tau sau cu mama ta sau chiar cu niciunul. Puteai sa iesi roscat cu ochi albastri, daca in familia ta exista o gena recisiva provenita de la stra-stra-stra-stra-strabunica ta, care sa determine chestia asta.
Tatal meu este la fel, mai inchis la culoare. Niciunul dintre bunicii lui nu au fost inchisi la culoare, ci doar un stra-strabunic. Dupa cum vezi aceasta trasatura a sarit doua generatii in cazul lui si din nou in cazul meu pentru ca eu am iesit foarte alba.

In al doilea rand, aproape 80% din populatia Romaneasca are cel mai probabil origini de tigani, de unguri si rusi. Nu ai de unde sa stii ce facea familia ta acum 300 de ani. Avand in vedere ca rromii sunt prezenti pe teritoriul romanesc din aproximativ, secolul al XV-lea, multe se puteau intampla cu arborele tau genealogic. La fel ca si in cazul celorlalti romani.