| kanker a întrebat:

Acum vreo 2 luni am folosit un sampon Vichy care m-a scapat de măreață undeva la 90% din prima seara. Am vrut sa scap 100% si m-am mai spalat de cate a ori cu el dar nu a mai mers. Imi poate recomanda cineva un sampon bun impotriva măreției? Acum am ajuns la acelasi stadiu cu multa matreata si vreau sa scap de ea. Multumesc.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Orice folosești, după ce incetezi a folosi produsul respectiv, mătreața reapare

| elcosmin a răspuns:

Salut/Buna! Toata viata mea am avut aceasta problema. Matreata este cauzata de ciuperci care traiesc la suprafata pielii. Ele traiesc datorita umiditatii (pielea scalpului este grasa). Uite cu ce am scapat eu ieftin, rapid si eficient: sapun cu sulf. Costa in jur de 5 lei. Vreau sa spun ca am fost la farmacii si dadeam undeva la 70 de lei pe sampoane, si imi trecea temporar. Folosesc sapun cu sulf din septembrie si nu mai am probleme. Aplici de doua ori sapun pe par, clatesti bine, si stai cu el in cap cateva minute. Incearca sa te speli pe cap o data la 3-4 zile. Dar daca vrei ceva eco, poti incerca sa te speli pe cap cu zeama de lamaie, bicarbonat de sodiu sau ulei de masline. Toate cele recomandate sunt incercate pe cont propriu si la mine au mers. Ce sa zic, sper sa-ti treaca si tie! Sanatate multă!