| Krs123153 a întrebat:

Am multe alunite pe corp si vreau sa scap de ele. Sunt foarte multe si ma deranjeaza. De curand mi au aparut ai niste puncte rosii in zona umarului. Cineva mi a spus ca e din cauza ca apare parul in zona aceea. Vor disparea?

5 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Nu este bine sa umbli la alunite. Consulta un medic.

Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la medicul de familie sa se uite, eventual sa te trimita la examen de specialitate.

| OoBunnyoO a răspuns:

Mergi la un dermatolog pentru alinute. Nu cred ca vei putea sa scapi complet de toate, mai ales daca spui ca sunt multe.

Cat despre punctele rosii, poti sta linistit pentru ca nu sunt periculoase. Nu am mai auzit pana acum sa fie cauzate de par, insa in general, acele puncte rosii sunt tot un fel de alunite, cauzate de spargerea unui capilar de sange. Iar daca asta este cazul, nu vor disparea.

| PeFuga a răspuns:

Nu vor disparea de la sine. Mergi la un deratolog si vezi in primul rand daca sunt periculoase pentru sanatatea ta. Cele care te deranjeaza pot fi indepartate.

| Ecaterina2016 a răspuns:

Mergi la dermatolog pentru examinarea alunițelor și abia după aceea el va decide dacă trebuie scoase sau nu. Iar cele indepartate se trimit la examen histologic.