| Anonymus3000 a întrebat:

Cum scap de alunite? Inainte nu aveam asa mult dar mi-au aparut pe corp multe. Cum scap de ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Te duci la medicul dermatolog si o sa iti spuna ce e cu ele si cum pot fi scoase, daca pot fi scoase

| Melcul a răspuns:

Cu laserul.
Doar aluniţele care nu au potenţial malign pot fi îndepărtate cu laserul. "După efectuarea anesteziei locale, aluniţele sunt arse cu laserul până la nivelul pielii. Întotdeauna va rămâne în urmă o cicatrice de dimensiunile aluniţei iniţiale, cu deosebirea că ea va fi plană.

| blitzenn21 a răspuns:

Du-te la un dermatolog si el iti poate spune daca este "safe" sa le cauterizezi. si tot el ti le poate scoate

| IzzyFrumusete a răspuns:

Am scapat de alunite - nevi! Acum 6 ani am indepartat prin electrocauterizare destul de multi; Un pic dureros; a fost nevoie de anestezie la cei mari. Au ramas si mici semne pentru ca varful care arde este destul de gros. Acum am descoperit oferta cu reducere eliminare nevi de la IzzyReduceri, un aparat nou, cu radiofrecventa. Am fost placut surprinsa! Are capatul foarte subtire, nu am simtit durere! Recomand!
https://www.izzyreduceri.ro/......ocoagulare