| anonim_4396 a întrebat:

am o problema happy, pe fata am cateva ( mai multe cosuri ), dar nu sunt d-alea rosii ( ca acneea gen, d-aia severa ), sunt uscate ( daca pot sa zic ), cred ca sunt un fel de puncte de grasime pentru ca in momentul in care incerc sa le scot, mi se umple fata de ceva ulei sad, in ciuda faptului ca ma spal pe fata de 2/3 ori pe zi cu apa si sapun.
Deciii, vreau sa imi spuneti daca m-ar ajuta sa pun ceva masca pe fata si sa imi si spuneti una ok, facuta natural daca se poate.
Inainte foloseam miere cu lamaie dar imi cam ardea fata si imi apareau cateva pete rosii, in jurul gurii. ( dadeam pe toata fata ).
Daca nu ajuta masca, poate stii voi alte "tactici" happy
Dau funda! happy

Răspuns Câştigător
| ddssaaa a răspuns:

Salut,exact aceasta problema o am si eu, exact asa.Nu,nu folosi absolut nimic, nici o masca, nimic.Cu timpul ti se vor duce acele cosuri. Daca vei folosi masca,sau alte produse cosmetice, nu iti vor face decat viata mea grea, vei avea mult mai mult de asteptat pentru a se duce cosurile, si in plus, poate vei avea nevoie si de cateva operatii.Asa ca, cel mai bine, astepta, maxim 1-2 ani. Sper ca ti-am fost de ajutor, bafta!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

PH-ul sapunului este mult prea ridicat pentru ten si distruge bariera naturala a pielii. E posibil ca acele puncte de grasime sa-ti apara si de la utilizarea sapunului. Sucul de lamaie are un pH de 2-3, este foarte iritant si nu trebuie aplicat pe ten. Mierea este calmanta, dar e important sa fie o miere naturala.

Pentru spalarea tenului iti recomand :
Balea med wash gel - costa 9 lei si il gasesti exclusiv in magazinele DM
https://s-media-cache-ak0.pinimg.com/......897964.jpg

Bioderma sensibio moussant gel : costa 30-37 lei si il gasesti in farmacii sau pe diferite site-uri
http://www.bioderma.com/en/our-products/sensibio/gel-moussant

Ambele produse curata eficient, sunt blande cu tenul, au o lista de ingrediente curata ( fara alcool, parfum si alti iritanti ) si nu usuca tenul.

Ca si tratament iti recomand exfolierea chimica cu BHA :
http://www.paulaschoice.ro/......-30ml.html

Acestea sunt beneficiile bha-ului :
- exfoliază celulele moarte de pe suprafața pielii și din interiorul porilor pentru ameliorarea porilor blocati si dilatati
- amelioreaza si previne aparitia punctelor albe, negre si de grasime
- indeparteaza excesul de sebum din pori si reduce numarul de pustule care se formeaza in mod normal pe ten
- imbunatateste aspectul pielii
- stimuleaza productia de colagen si amelioreaza ridurile fine
- amelioreaza petele si cicatricile post acnee, dupa cel putin 6 luni de folosire
- are efect anti-inflamator si antibacterian usor
- ingredientele aplicate pe un ten exfoliat zilnic patrund in piele mai usor si mai repede datorita indepartarii stratului superficial de celule moarte

In plus, produsul recomandat de mine are si multe ingrediente care lupta impotriva imbatranirii pielii.

| BotezanDaniel a răspuns:

Buna,incearcă crema de gălbenele

| BotezanDaniel a răspuns:

Incearcă mixtura mentolată! Nu cheltui banii pe altceva! Ascultă sfatul meu bun! Răspuns câștigător?