| Catalin_4582 a întrebat:

Am si eu o intrebare.Cum pot sa am fata fina si curata, adica sa scap si de cosuri.Nu stiu daca sa le numesc cosuri pentru ca sunt mai mult niste bube care mi-au aparut de la scarpinat si de la stors cosuri. FUNDA!

7 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Nu te mai scarpina si nu le mai stoarce! Spala-te pe fata cu un sapun neutru (Protex, de ex). Cosurile iti vor trece de la sine odata cu inaintarea in varsta. Prezenta cosurilor este normala la varsta ta, chiar daca nu este o situatie prea placuta. Ai rabdare ca vor trece. Nu vor trece, insa, urmele lor, daca le tot zgandari, scarpini si stoarce! Daca ai vreun cos mai evident, mai neplacut ca aspect, unge-l seara cu o pasta de dinti cu fluor. Se va usca pana dimineata. Bafta!

| MarianFCD a răspuns:

Pai depinde, in caz ca te razi cu lama pe faza, ai grija sa te dai cu after-shave dupa. Asta se mai intampla si din cauza excesului de sebum, asa ca spalate in fiecare seara si dimineata cu sapun pe fata. Daca nu scapi nici asa, du-te la medic sa-ti recomande ceva, are mai mult cunostinte decat noi in astfel de cazuri.

| MarianFCD a răspuns:

Pai la tine acum e pubertatea problema, majoritatea am trecut prin asta. Lasa ca timpul sa le rezolve pe toate, dar nu uita de igiena fatei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nimeni nu îţi poate garanta nimic, fiecare are tenul altfel decât ceilalti şi reacţionează diferit la anumite produse. Un sfat ar fi să foloseşti zilnic un gel de curăţare pentru coşuri, apoi o loţiune tonică fără alcool şi o cremă hidratantă şi matifiantă- de preferat, din aceeaşi gamă şi (neapărat!) potrivite tipului tău de ten: normal/uscat/mixt/gras.Aşa am citit în mai toate revistele de îngrijire a feţei. Eu,una, încerc să mă ţin de treabă, deşi durează cam mult până le aplic pe toate...Rezultatele nu sunt cum m-aş fi aşteptat, dar cel puţin nu mai sunt plină de coşuri.
Multă baftă!

| silence a răspuns:

uite aici niste idei
poti sa cauti in farmacii

gelul/crema : EPIDUO 0.1%/2.5% GEL

foloseste clear skin!

pastile : TETRALYSAL 300mg

si mai sunt alte metode
cauta pe net si gasesti mai multe solutii

:]
bafta :]

| Catalin_4582 explică:

Nu Ma barbieresc am 13 anihappy

| lovidiu a răspuns:

Salut Catalin,
Cred ca e de la sine inteies ca nu trebuie sa mai storci vreodata un cos de pe fata. Mai mult, evita sa atingi fata cu mainile in afara de momentele cand te speli pe fata.

Legat de sfaturile de dinainte: cand te razi, daca folosesti after-shave avand pielea sensibila, nu faci decat sa incurajezi iritatia. Foloseste mai bine o crema after shave pentru a calma pielea.

Alte reguli de igiena personala gasesti aici: http://www.fiicustil.ro/......-personala