| Lloyd_4317 a întrebat:

am si eu o intrebare despre cresterea in inaltime, am 14 ani si 1.67-1.68 inaltime, taica-miu are in jur de 1.66 1.67 si maica-mea 1.60 - 1.63, bunica-mea cat mine si bunica-miu la fel, oare cat o sa mai cresc in continuare?

4 răspunsuri:
| Jane a răspuns:

Buna! La baieti, inaltimea de la varsta adulta se calculeaza astfel: inaltimea mamei + inaltimea tatalui + 13 cm totul impartit la 2. In cazul tau, ar fi 171.5 cm maxim, insa nu este ceva batut in cuie. Poti creste mai inalt (jucand baschet sau volei) sau poti ramane mai mic, depinde de mai multi factori. Sper ca te-am ajutat!

| adela93 a răspuns:

Fa o medie aritmetica a stramosilor tai si afla raspunsul +- 5 cm daca practici baschet.

| Lloyd_4317 explică:

Nu stiu exact inaltimile lor, si daca aproximez iese incalcit, o metoda mai sigura si sigura?

| Marwell a răspuns:

Tatal meu are 165, mama 163, eu am 175 si inca mai cresc, deci mult depinde si de alimentatie si modul de viata practicat, uite aici exercitii si informatii despre cresterea in inaltime :
http://fit4sport.wordpress.com/cum-sa-cresti/