| aluu10 a întrebat:

am si eu o problema. Mi-au iesit 2 herpesuri in acelasi loc. si ma doare ingrozitor. ce pot face sa numai fie?

6 răspunsuri:
| Honeybunny a răspuns:

Pune'ti usturoi sau otet pe herpes(uri). succes

| Allkin a răspuns:

Salut.Incearca Aciclovir(crema). Este foarte eficient.Deasemenea poti da o sansa si cremei cu galbenele datorita efectului cicatrizant.
Cu Aciclovir in maxim 4-5 zile teoretic o sa-ti treaca.Bafta!

| DeeDee007 a răspuns:

Stiu cum e.straight facefoloseste aciclovir(crema).ti`l recomand, este foarte bun.mie in 2 zile mia trecut.si il folosesc de fiecare data cand mi se face herpes.chiar da rezultate happy

| Alessio_8778 a răspuns:

Sa nu te scarpini acolo si sa pui pasta de dinti

| Annabelllllla a răspuns:

Zovirax sau compeed

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tratamentul se face cu substante antivirale: aciclovir, famciclovir, valaciclovir, foscarnet. Tratamentul episoadelor acute nu previne recurentele si nici nu scade frecventa acestora. In cazul herpesului labial (in cel genital nu si-a dovedit eficienta) aplicarea inca de la primele simptome a aciclovirului local poate scadea durata episodului infectios.

In cazul recurentelor frecvente se poate face tratament antiviral cu doze reduse timp de aproximativ 1 an dupa care se intrerupe tratamentul si se reevalueaza rata recurentelor. De asemenea, se poate face si un tratament de stimulare a imunitatii.