| MoroșanuGigi324 a întrebat:

Salut TPU!
De ce cu 5 ani in urma eram frumos adică nu aveam nasul mare, sprâncene perfecte, fara coșuri și cearcăne.
Iar acum la 5 ani distantă eu având 14 ani am : nasul mult mai mare față de atunci, coșuri pe frunte, obraji și nas.
În legătură cu nasul poate sa fi crescut deoarece eu in copilărie obișnuiam zilinic sa mă scarpin in nas destul de adânc? Poate fi și genetic?
Menționez că nu am avut nicio accidentare la nas.
E de la perioada adolescentei?
Nasul meu poate sa mai scadă în dimensiunea până la finalul adolescentei?
Și când voi scapa de coșuri?
Coșurile pe frunte pot fii și de la breton deoarece eu nu mă spăl zilnic pe cap. Menționez că toate coșurile mele sunt mici și roșii.

2 răspunsuri:
| timidu89 a răspuns:

Nasul mai degrabă mai creste, îl operezi dacă ai posibilitatea peste 10 ani sau mai devreme.

| sparklingqueen a răspuns:

Salut!
Da,este de la pubertate,nasul tau se poate micsora da sau nu,nimeni nu stie,e corpul tau, si daca ai persoane in familie cu nas mare, poate fi genetic, si nu are nicio legatura ca te scarpini tu in nas.
Cosurile, de obicei la 20 de ani incep sa dispara, sau dupa 18. Dar daca vrei sa ai mai putine sau sa nu iti mai apara, poti folosi diferite creme, anumite sapunuri, la chestia asta poti intreba dermatologul tau.
Multa sanatate!