| Pitbullllll a întrebat:

Un inlocuitor pentru zineryt? Am fost azi la farmacie si mi s-a spus ca nu se mai gaseste. Vreau un inlocuitor macar pe atat de bun.

8 răspunsuri:
| WhiteLife a răspuns:

Nu se mai gaseste in depozite, asa e. Incearca la farmaciile cu receptura, vezi daca au ceva solutii pentru fata cu antibiotic si alcool. Sau macar daca iti pot face la cerere. La noi, de exemplu, prepara cu cloramfenicol, mentol, rezorcina si acid salicilic, e foarte buna.

| Pitbullllll explică (pentru WhiteLife):

Am incercat peste tot degeaba, mi-a zis o farmacista ca eritromicina este un inlocuitor dar nu stiu cat de adevarat e

| WhiteLife a răspuns (pentru Pitbullllll):

Pai Zineryt contine eritromicina, dar problema e ca nu gasesti preparate pentru fata cu eritromicina. Mai mult, nu e stabil decat vreo 3 saptamani, sau nu mai stiu cat timp putea fi folosit. Deci cu eritromicina foarte slabe sanse sa gasesti. Nu ai in oras farmacii in care se prepara?

| Pitbullllll explică (pentru WhiteLife):

Nu am nicio farmacie in care se prepara si nici in orasele vecine, idea e ca nu stiu ce pot lua sa scap de acnee, am fost si la dermatolog de fapt la mai multi si tot degeaba, auzisem ca zineryt ar fi bun dar nu il gasesc

| WhiteLife a răspuns (pentru Pitbullllll):

Da, si mie mi-a fost recomandat de dermatolog si stiu multe persoane pe care le-a ajutat. Acum am inteles ca nu se mai gaseste in depozite (nu se mai fabrica). Cu o alimentatie adecvata si pe masura ce trece timpul vei vedea ca situatia se imbunatateste de la sine si cosurile vor incepe sa dispara happy

| Pitbullllll explică (pentru WhiteLife):

Alimentatia e una chiar foarte buna deci nu alimentatia e cauza

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Pitbullllll):

Daca farmacista ti la recomandat de ce nu ai incredere in ea care stie, si ai avea incredere in raspunsuri date aici de noi care nu suntem nici medici nici farmaciști, intreaba medicul care ti a dat reteta, spune i ca numai există medicamentul care el ti la dat, dar farmacista ti a recomandat eritromicină, si vezi medicul ce zice este bine sa i ei sau nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna! Incearca sa mananci curat si echilibrat, cumpara un gel de curatare pentru ten acneeic, sensibil(cele pe baza de ceai verde sunt foarte ok), iar pe mine m-a ajutat gelul Duac (e pe baza de antibiotic, adica clindamicina).