| George20123 a întrebat:

Salut.Uleiul de ricin iti face barba sa creasca mai repede sau doar sa arate mai bine? Are rost da ma dau cu ulei daca abia mi-am ras barba si nu am par pe fata deloc?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Nu! Uleiul de ricin, intareste radacina firelor de par existente, dar nu ajuta la cresterea barbii si nici indesirea ei. De cresterea barbii si indesirea ei, depind direct hormonii tai si mostenirea genetica de la tata.

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Despre îngrijirea bărbii se zice că este recomandat să speli tenul cu apă caldă și să utilizezi produse pe bază de eucalipt. Eucaliptul ajută la hidratarea tenului, evitând apariția acelor cojițe nedorite. O piele hidratată creează un mediu propice pentru o barbă deasă și sănătoasă. Mai mult decât atât, există un leac din bătrâni. Poți face o mască cu ulei de ricin (îl găsești la orice farmacie sau plafar) și cu ulei de măsline. Recomand să adaugi puțină scorțișoară pentru un miros plăcut. Este știut faptul că ricinul întărește rezistența firului de păr și mai si dă un luciu aparte

| CodrutElian1990 a răspuns:

Barba o sa-ti creasca singura. Uleiul de ricin foloseste la cresterea barbii ca si o frectie la un picior de lemn.