| nyoentox2002 a întrebat:

Salutare! Eu am un scuter care l-am luat la mana a3a,scuterul e pe numele primului proprietar și înmatriculata tot de el, scuterul e înmatriculat pe Miroslava judetul Iași,și sunt din Huși judetul Vaslui,nu am fiscal și nu am cum sa o înmatriculez la primarie,am asigurare și ITP la scuter, oare pot umbla așa dacă e înmatriculată pe Miroslava?

6 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Legal NU! dar il poti folosi... Oricum cel mai important e sa fie asigurat pe numele tau, de asta e interesata politia, restul sunt detalii minore!

| nyoentox2002 explică (pentru lpavel):

Pai gen eu l-am luat de pe al doilea proprietar! și asigurarea e pe primul proprietar! Asigurarea expira in vara

| nyoentox2002 explică (pentru lpavel):

Alt exemplu la mașină, mulți își pun asigurarea pe numele părinților!

| lpavel a răspuns (pentru nyoentox2002):

Se cam complica treaba... si esti sigur ca ala l-a asigurat legal fara smecherii? Daca da atunci mai mai merge, dar nu sunt foarte sigur. Nici inmatriculat, nici asigurare pe numele tau, macar ai un contract de vanzare cumparare ai sau numai te-ai inteles cu el? Daca nu atunci mai bine nici nu iesi cu ea in strada ca politia va crede ca l-ai furat si-l confisca!

| nyoentox2002 explică (pentru lpavel):

E înmatriculat pe Miroslava scuterul, asigurare am zis că e pe primul proprietar, am și contract de vânzare-cumpărare! și ITP, asigurarea expira in vară

| lpavel a răspuns (pentru nyoentox2002):

Atunci pana in vara cred ca il poti folosi linistit! dar oricum cand ai bani si timp inmatriculeaza-l pe regiunea ta ca sa fi mai sigur!