| Andrei093 a întrebat:

Sunt baiat si tot fac mătreață..am incercat toate sampoanele afara de syoss..head&shoulders.wash and go.ce sampon imi sugerati? Niciunu nu ma ajuta.

9 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Mergi la doctor. e cel mai simplu. poate ai altceva, vreun fungus, reactie alergica, etc care poate fi acolo si sa se manifeste prin matreata.

| ALGator a răspuns:

Selsun sau alt șampon echivalent pe baza de sulf (vezi compoziția pe prospectul șamponului ).
Citește și respectă instrucțiunile de aplicare.
Eventual discută cu un dermatolog. Cauza mătreții e o ciupercă care irită pielea capului și o face sa se cojeasca.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu asta ma confrunt si eu de când ma stiu. Nu cred ca exista un sampon ideal, perfect de care sa scapi 100 % de matreata. Poate dupa ce te speli bine pe cap, 1-2 zile nu ai matreata, dar dupa aceea iar ai. Ar trebui ca in fiecare zi sau la 2 zile sa ne tot spalam pe cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine a functionat doar selsun blue si nizoral, se gasesc in farmacie. Fratele meu a scapat folosind syoss anti-grease.

Incearca ce e mai ieftin si daca nu ai rezultate poti sa optezi si pentru un sampon mai scump. Poate ca ai nevoie de un simplu ulei avand aceasta descuamare a scalpului pentru ca il ai prea uscat, cine stie.

| PeFuga a răspuns:

Mergi in Sensi Blu, sau in orice alta farmacie, si cere un sampon special pentru problema scalpului tau. E mai scump decat cele din supermarketuri, insa dau rezultate foarte bune. Cele de la Ducray de exemplu sau cele de la Herbosophy...

| kiri11 a răspuns:

Un sampon natural cu siguranta te va ajuta. Citeste despre samponul vivese senso duo. pentru mine este un produs foarte bun in toate problemele parului.

| GreenVoid a răspuns:

Ultimele doua sunt cele mai bune.

| BogdăneI a răspuns:

Salut!
Sper sa te ajute urmatorul articol :
http://sfatulparintilor.ro/......-naturale/

| Andreiiliescu89 a răspuns:

Din cate stiu, Hegor si Dan free sunt sampoane foarte bune pentru matreata si alte probleme ale scalpului. Cred ca Dan free se gaseste mai greu in farmacii, deci s-ar putea sa iti fie mai dificil sa faci rost de el insa Hegor se gaseste in majoritatea.