| Cqtqlin677 a întrebat:

Salutare TPU! Am o întrebare ce mă macină de ceva timp, cum de se vând fake uri pe olx? Gucci, Prada, Nike, Puma, Adidas, Moncler etc. Cum fac oamenii ăștia de aduc așa marfă din Turcia(presupun)? Ce se întâmplă cu vama? Strategie? Ceva? Dau fundă!

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ori aduc cantitati mici declarate pentru uz propriu
ori in retele care mituiesc vamesii

| carevaescu a răspuns:

Nu se aduc neapărat din Turcia. Fabricile de produse de contrabandă sunt răspândite în lume.

Dar în fine, nu contează de unde sunt aduse. Ceea ce contează este că procesul vamal are găuri care permite importarea și apoi mișcarea marfei de contrabandă. Din când în când se mai și confiscă, dar în mare este ușor să treci de vameși, mai ales în containerele aduse pe apă.

Verificarea diligentă a mărfurilor ar implica un proces de o complexitate foarte mare și de o durată tot la fel de mare - datorită volumului imens de marfă. Așa că aceste "găuri" vamale sunt lăsate până când se găsește un mod simplu și rapid de a le "astupa". Nu are niciun sens să se întrerupă mișcarea mărfurilor legale pentru a confisca câteva genți de contrabandă.

Bineînțeles că există și rețele bine înrădăcinate care facilitează mișcarea mărfurilor de contrabandă, dar cred că ai prins ideea.

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Se aduc din Asia îndepărtată. Nu este nici o strategie și nici o magie. Omul plătește vama și transportul, apoi face revânzare la bucată. Este o afacere profitabilă, cât timp cumpărătorii sunt destui. Și sunt. La prima vedere, cele fake sunt greu de depistat. Nu stă nimeni să inspecteze în detaliu geanta posesorului.winking

| Cqtqlin677 explică (pentru SydneyFunnelWeb):

Folosesc pandabuy, hagobuy?

| SydneyFunnelWeb a răspuns (pentru Cqtqlin677):

Folosesc orice serviciu de curierat care le asigură costuri minime.