| ANDREEA111 a întrebat:

Stie cineva ce metode sunt pentru cresterea rapida a parului?

3 răspunsuri:
| SexyBarbieDoll a răspuns:

Poti incerca tinctura de ardei iute pentru cresterea si indesirea parului.De asemenea uleiurile de ricin si de masline sunt bune pentru cresterea si mentinerea sanatatii parului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie cu tot cu vitamine si sampon pentru crestere nu mi-a crescut mai mult de 12 cm in 6 luni dar uite ce poti face sa-l ajuti si sa-l mentii :
Una dintre cele mai mari probleme cand vorbim de parul lung este ruperea, firele scurte ce sunt foarte usor electrizate si varfurile despicate. Parul este expus zilnic unor factori ce dezvolta aceste probleme : modul in care protejezi parul cand dormi, igiena, lipsa vitaminelor, alimentatia inadecvata, stresul.

Cateva trucuri pentru un par frumos si lung :
1. Cu toate ne dorim un par sanatos si lung, pentru asta trebuie sa ne inarmam cu multa rabdare si multe vitamine pentru a hrani parul.
2. Investirea in cele mai bune produse de ingrijire a parului, de la sampon si balsam la placa, perie sau uscatorul de par.
3. Cumpararea produselor adecvate tipului de par.
4. Evitarea perilor de par care au bilute tari in varful perilor. Acestea vor rupe usor firele delicate.
5. Inainte de a uda parul descurcal bine incepand de la varfuri urcand treptat spre radacina pentru a evita sa-l incurci mai tare.
6. Este indicat clatirea parului sub jetul de apa al dusului decat in cada.
7. Experimenteaza spalarea, schimband obiceiul de spalare :
Balsam/Sampon/Masca ( BSM)
Sampon diluat/Masca (SD/M)
Numai balsam ( NUB)
Clatire intensiva/Balsam fara clatire ( CIBC)
8. Schimba samponul si balsamul in functie de anotimp : vara are nevoie de mai multa hidratare, pe cand in sezonul ploios prea multa hidratare duce la ruperea lui si la ingrasare.
9. Clateste parul foarte bine, timp de 5 minute cu apa calduta pentru a inchide porii.
10. Foloseste degetele pentru a soarce apa in exces din par.
11. Infasoara parul intr-un prosop de bumbac care sa absoarba umezeala.
12. Cand parul este ud nu-l pieptana deoarece atunci este cel mai fragil.
13. Foloseste pentru descurcare un pieptene cu dinti rari sau chiar proprile degete.
14. Evita cat poti de mult uscatorul.
15. Mananca echilibrat, include toate grupele de hrana in dieta zilnica.
16. Se recomanda consumul de vitamina B dar si acidul folic, biotina, acidul pantotenic, fier, zinc, seminte bogate in ulei etc.
17. Daca vrei sa fi sigura ca parul tau va creste mai repede ia si un complex de aminoacizi.
18. Maseaza scalpul timp de 5 minute.
19. Incearca sa dormi pe o perna din satin pentru a evita degradarea.
20. Foloseste o perie din lemn, care sa nu iti rupa varfurile.
21. Treci de la pieptenele din plastic la cele din lemn.
22. Foloseste apa distilata la clatire, apa obisnuita iti lasa depuneri minerale care afecteaza structura si functionarea radacinii.
23. Nu cere un rezultat vizibil intr-o luna, parul creste 1-2 cm pe luna.

Un secret foarte important ar fi taierea varfurilor.
Este o lectie pe care multe nu vor sa o invete : daca vreau parul lung, de ce sa il tai?
Daca stai putin sa te gandesti, ai intelege ca varfurile reprezinta cea mai batrana parte a parului tau si nu pot sa arate la fel de bine ca restul. Daca poti renunta la 2-3 cm de par o data la 2-3 luni vei observa ca parul va avea un aspect compact, sanatos de la radacina la varfuri si va fi implictit frumos.

Sursa : nu-mai-stiu

| Mirela77 a răspuns:

Ulei de ricin la radacina inainte sa te speli, lasi 15/20min.Samponezi se 2/3 ori puternic pentru ca uleiul sa se indeparteze bine.