Ştii care sunt tendinţele în materie de manichiură în acest sezon?

Soarele, verdele naturii şi toate culorile florilor de primăvară ne fac să fim mai veseli şi mai plini de viaţă. Bucuria aceasta se reflectă şi în modul în care ne îmbrăcăm, accesoriile pe care le purtăm, iar pentru noi, fetele, şi în culorile ojelor pe care le alegem. Mai mult decât atât, anul acesta designerii şi specialiştii în domeniu ne încurajează, atât să optăm pentru minimalism, nuanţe pastel şi simplitate, cât şi să experimentăm stiluri şi combinaţii neașteptate, multe dintre tendinţele acestui sezon stând sub semnul geometriei, culorilor îndrăzneţe, aplicaţiilor glam şi stilizări ale manichiurii de tip french şi half moon.

În materie de manichiură, simplitatea şi nuanţele pastel vor rămâne mereu în tendinţe, în special pentru o manichiură drăguţă de zi sau pentru birou. Aşa că, apelaţi cu încredere la nuanţe deschise de roz şi nude, sau chiar la nuanţe mai diluate sau mai compacte de alb. În egală măsură, manichiura french va rămâne întotdeauna o opţiune elegantă. În plus, în acest sezon designerii au încercat să reinventeze manichiura french, jucându-se cu nuanţele şi proporţiile. Astfel, puteţi încerca şi voi să vă accentuaţi vârfurile cu o nuanţă mai intensă sau să folosiţi două culori complementare. Asemănătoare cu manichiura french, o alegere interesantă pentru această primăvară este manichiura half-moon, în care partea de jos a unghiei se colorează în formă de semilună, iar partea rămasă cu o culoare complementară. Noi vă recomandăm gama de lacuri Farmec Ultrarezistent, de unde puteţi alege din peste 50 de nuanţe lucioase şi sidefate pe cele mai potrivite pentru manichiurile şi stilurile care se poartă această primăvară.

Mai mult decât atât, gama de lacuri Farmec Ultrarezistent conţine şi nuanţe închise (de la roşu la negru) şi lacuri mate. Pe acestea le puteţi folosi cu succes pentru crearea unor manichiuri foarte populare pentru acest sezon şi pentru a fi în ton cu ţinutele de seară. Astfel, pe lacurile mate merg foarte bine lipite abţibildurile şi aplicaţiile glam. Nuanţele închise pot fi folosite şi pentru manichiuri geometrice, efecte de tablă de şah şi pentru a avea un element de contrast într-o manichiură mai deschisă la culoare.

Să nu uităm nici de manichiura pentru serile de club, care trebuie să fie versatilă şi să reflecte jocurile de lumini pentru un efect cât mai spectaculos. Tocmai de aceea, noi vă recomandăm gama de lacuri Disco pentru un plus de luciu şi strălucire. În plus, dacă aplicaţi doar un singur strat, puteţi purta ojele Disco şi în timpul zilei pentru o manichiură jucăuşă şi veselă.

Farmec.ro

1 răspuns:
| NesquikDuoSpecial a răspuns:

Eu cred ca tendintele in materie de oja o primesc ojele mate sau chiar metalice+sidefate, nu cu sclipici (desi varianta mov inchis/metalic e chiar stilysh!) in nuante de mint, coral, alb cu tente de culoare (ex bleu deschis, vernil albicios, galbui)
si turcoaz. Dar si baby pink-ul si galbenul lamaie sunt la moda!