Care sunt tendintele 2013 in materie de coafuri?

La inceputul fiecarui an incercam sa ne documentam si sa aflam care sunt ultimele tendinte si ce se va mai purta, atat vestimentar, cat si in materie de hair/makeup. Si cum pe mine ma pasioneaza parul si tot ce tine de el, m-am hotarat sa va anunt ca stilul retro este din nou pe val. Asta o confirma marile case de moda cat si companiile de beauty care lanseaza trenduri.

Anii ’60 ‘’se poarta din nou’’: coafurile cu mult volum in crestetul capului, fara a fi filate, au revenit. La fel si cocurile supradimensionate, bretoanele geometrice si accesoriile de par (bentite, agrafe, pene, coronite, etc). Nu trebuie sa ai parul lung pentru a-l putea aranja in stil retro. Pentru cine nu e familiar cu Vidal Sassoon acesta e cel care a revolutionat tehnica in ce priveste tunsorile, liniile drepte, geometrice si tot ce tine de stilul anilor ’60 (si nu numai). El e cel care a definit ‘’bobul’’ si a adus o noua viziune in ce priveste tunsorile scurte si medii.

Chiar si in materie de coafuri speciale (de mirese si nu numai) – accentul este pus pe eleganta, finisaje si atentia la detalii.

Cocurile voluminoase si onduleurile in forma de valuri (atat pe parul umed cat si pe cel uscat) sunt ‘’in’’.

Dar cum facem ca sa obtinem extra volum si textura? Produsele de styling dinaintea coafatului trebuie sa fie nelipsite: spuma, spray-uri pentru textura si volum sunt un ‘’must’’. Apoi, pentru a finisa rezultatul obtinut, v-as indemna sa optati pentru fixative cu mentinere medie care sa nu lase parul matuit si tern.

Astea fiind spuse, va doresc un par cat mai sanatos si va las cu o vorba care imi place sa o folosesc destul de des: ‘’facem ce putem cu ce avem (si aici ma refer la par)’’.

Lahairstylist.ro

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.google.md/......tp?/search

| ema_2625 a răspuns:

Important este ca orice coafura sa para cat mai naturala, iar pentru volum putem opta pentru sampon pentru volum, produse de styling, dar sa nu incarce prea mult parul.

| ClassyAndSassy a răspuns:

In 2013 parul se poarta numai desfacut
daca vrei sa fii cool