| Nico_4592 a întrebat:

Stiti careva vreun leac babesc pentru parul cu exces de sebum (Gras) ca de sampoane sunt satula nici unu nu are efect

Răspuns Câştigător
| noktambul a răspuns:

Dupa ce te speli pe cap (cu sampon sau cu ce te speli tu) clateste-ti parul cu o solutie de otet. ( 200 ml otet in 5 l de apa calduta). Face parul matasos, mirosul de otet dispare repede si nici parul nu se va ingrasa asa de repede. Nu te spala prea des pe cap. Spalatul pe cap face ca glandele sebacee (glandele de la radacina parului, care secreta grasimile protectoare) sa fie foarte active. Cu cat de des te vei spala pe cap, cu atat de mult glandele respective vor fi mai active, deci vor secreta mai mult sebum si parul tau va fi din ce in ce mai gras. Incearca cu solutia de otet care ti-am recomandat-o. Daca nu da rezultate iti dau voie sa ma faci de ras pe TPU! Daca da rezultate, sa fii multumita! Bafta!

2 răspunsuri:
| andreiandre a răspuns:

Da 2 spalate mai rar si nu iti baga mainile prin par

| Alexya_5478 a răspuns:

Buna sunt alexya si am 13 ani.nu stiu leac babesc dar si eu am avut probleme cu parul.foloseste masca de par de fiecare dat cand te speli pe cap.de obicei spalate de 2 ori pe sptamana ca s anul se ingrase si cu buricele degetelor cu cu unchiile...cam ata dac nu mere.mergi la doctoor ca stie el ce sa iti dea ca asa facuse si prietena mea si nu mai are nici o pblove struckpapa pop