| little4angel a întrebat:

Stiti niste remedii naturale pentru albireaa dintilor?

Răspuns Câştigător
| Snuff a răspuns:

Remediile naturale sunt utile pentru ca se gasesc,de obicei,in orice casa.
Pentru albirea dintilor exista:
-Bicarbonatul de sodiu
Seara,dupa perierea obisnuita a dintilor,perie-te pentru cateva minute si cu bicarbonat de sodiu. Apoi,clateste-te bine.

-Sarea grunjoasa
Se foloseste seara,inainte de culcare, asemeni bicarbonatului de sodiu. Dupa folosire, dintii se clatesc cu apa din abundenta.

-Zeama de lamaie
Zeama de lamaie se amesteca (,) cu o cantitate egala de apa.Cu lichidul astfel obtinut se clateste gura de 3 ori pe zi (optional,dupa fiecare masa).

-Masticatia
Dupa cum se stie, masticatia este foarte importanta din multe puncte de vedere. Ajuta cu precadere in diete, dar si pentru sanatea dintilor.Mestecand bine alimentele, mai ales mere, poti avea dintii mai albi.
Bafta!happy

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Ii freci cu bicarbonat de sodiu alimentar.

| teiube a răspuns:

Lamaie, sare, bicarbonat de sodiu, sau pasta de dinti colgheit

| Stappj a răspuns:

Incearca metoda bicarbonatuluihappy
Dupa ce te speli pe dinti, nu speli peria ci pui bicarbonat pe pasta care a ramas.
Te mai speli odata practic.
Bafta!

| Raluca7761 a răspuns:

Eu umesesc periuta, pun pasta de dinti pe ea, si apoi bag peiuta in bicarbonat cu putina sare.si de speli minim 3 minute fara sa umezesti periuta.
bicarbonatul si sarea la amesteci intr-un borcanet. sper ca te-am ajutat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1.storci suc de lamaie pe periuta de 1-2 ori pe zi...2.o data pe saptamana bicarbonat alimentar dar nu e recomandat pentru dintii sensibili decat o data pe luna 3.sarea asta o poti folosi de cate ori pe zi vrei si lamaia la fel! 11nu uita de guma pasta de dinti si apa de gura daca vrei:*:*:*: funda?