| anonim_4396 a întrebat:

Sunt un baiat de 16 ani si am foarte multe acnee.Am folosit mai multe creme scumpe prescrise de medic, dar nu au ajutat nimic.

De la un vecin am auzit un tratament: sa pun dero in apa fierbinte si sa ma spal bine cu ea pe locurile cu acnee, iar dupa ce se limpezeste apa cu dero sa ma dau cu spirt medicinal.

Oare va folosi acest tratament?? Sau daca mai stiti niste tratamente? din propria experienta si care chiar v-au ajutat.

Multumesc anticipat. HELP!

5 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Inchide-te in baie si tu mai des.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Te invat eu ce, mergi la piata cumpara 1kg de castraveti si un morcov mare si gros, dai castravetii prin razatoate si-ti faci o masca (2-3castraveti ) pe care o ti 15-20 de minute, repeti aceasta metoda seara inainte de culcare iar morcovul il dai vecinului sa si-l bag in fund pentru stralucitoare idee

| Zeref a răspuns:

Te speli cu sapun de rufe la fiecare splare pe fata, pe urma astepti 15 dupa ce te-ai uscat si te ungi cu crema de galbenele. Efectul este pe termen lung, depinde de organism.Trebuie sa te tii si sa nu abandonezi, dar, trece greu pentru ca toti trecem prin asa ceva iar altii vor sa treaca mai repede pentru ca creaza o stare de disconfort.Mult succesEu am scapat ieftin in legatura cu "tratamentele" prietenilor.

| dyana18 a răspuns:

Nu fa asa cva..nu e de folos nimic.kiar nimic! asta e normal la varsta ta..si vei avea ink pana pe la 21 d ani cand te vei opri din crestere.si eu am cateva acnee si am 18 ani.doctorul mi-a zis ca e ptk devin mai femeielaughing)..deci..am incercat o gramada de masi facute acasa..cumparate..si nimic..trebuie sa te pastrezi curat p fata si atatwinking

| JohnnyRocks a răspuns:

Niciodata sa nu folosesti spirt! Eu am avut cateva cosuri si stii ce le faceam? Seara, inainte sa ma culc, le spargeam (scoteam infectia de sub piele, pentru ca la urma urmei, cosul este o infectie sub piele) si apoi ma dadeam pe fata cu alcool iodat. Ma faceam galben pe fata, iar dimineata doar cat de spalai si gata. Pune alcool iodat pe o bucatica de vata apoi da-te pe fata, pe frunte, in locurile unde ai spart cosurile, pe gat ( unde iti pot aparea iritatii de la barbierit ), pe la nas si pe unde mai ai probleme. Eu asa am scapat...bine, cred ca a trecut perioada cu cosuri(am 17 ani) happy. Nu baga creme si alte prostii, nu baga chimicale in tenul tau. Daca nu merge nici metoda asta, cred ca ar fi bine sa lasi sa treaca singure cosurile. Sa stii ca barba ti se face mai aspra daca folosesti foarte foarte mult timp alcool iodat pe ten. Succes!