| AmandaCamelia a întrebat:

Un site de unde as putea sa-mi cumpar vopsea semipermanenta? happy

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oh da, te inteleg perfect. :)) Eu am fost roscata si acum sunt obre pentru ca mi-am lasat parul natural sa creasca si nu m-am mai vopsit de un an si ceva. Mereu imi fugea roscatul din par.

Poti folosii nuantatoare, cele de la direction rezista cam o luna in par dar trebuie sa stai 2 ore cu ele in cap daca esti satena. In principiu daca vopseaua s-a uscat ea nu mai actioneaza deci te poti spala. Nu-ti face griji ca ar degrada parul pentru ca e blanda.

http://www.gotica.ro/172-COSMETICE/185~VOPSEA-DE-PAR/

Eu m-am tot uitat pe youtube la before and after la diverse nuante de roscat si cel mai mult mi-a placut Pillarbox Red si in unele cazuri combinata cu Rubine. La parul lung ai nevoie de doua tuburi, mai bine iti ramane decat sa nu acoperi tot.

Daca totusi te gandesti la vopseaua eu m-am holbat ceva minute la asta http://frommonawithgloss.ro/experienta-nectra-688-rosu-intens/

Un nuantator ieftin e acesta http://www.andazelenca.com/......ampon.html si se estompeaza si frumos culoarea. Ma bate si pe mine gandul sa-l incerc dar mai stau potolita. :))

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vopseaua permanenta - rezista mai mult culoarea dar distruge pigmentul firului de par si dupa ce se duce nuanta nu revii la nuanta ta de dinainte.

Vopseaua semipermanenta este la fel ca cea permanenta dar se scurge mai repede din par, degradeaza parul la fel chiar daca nu are amoniac pentru ca e inlocuit de alte substante mai dure.

Si mai sunt si nuantatoarele care rezista bine pe par dar nu au putere de decolorare si unele se pot aplica doar pe par decolorat. Exemple : Direction, Movie Color, Crazy Color etc

Ce nuanta de vopsea vrei si de ce-ti doresti semipermanenta? Eu m-am facut cu semipermanenta si dupa doua spalari din roscata am ajuns satena.

| AmandaCamelia explică (pentru anonim_4396):

Am fost roscata timp de un an, un an si ceva. Acum sunt din nou satena si sincer mi s-a facut dor de roscat... dar mi-e mila de parul meu, a suportat prea multe. Placa si diferite nuante de roscat. Si vreau doar sa mai fiu roscata un timp, cateva saptamani, doua-trei. Chiar daca trebuie sa ma vopsesc de mai multe ori.

| AmandaCamelia explică (pentru anonim_4396):

Oh, my. Blogul " frommonawithgloss ", nu-mi mai pot lua ochii de la el. laughing Si culoarea e geniala. Multumesc frumos! big hug

| anonim_4396 a răspuns (pentru AmandaCamelia):

Chiar, eu ajunsesem intr-un punct atat de disperata de roscat si un roscat care sa-mi stea si in par nu sa se duca dupa 2 saptamani incat ma apucasem sa caut peruci. rolling on the floor) Obsesie, obsesie. laughing Nu ai pentru ce. >big grin

| anonim_4396 a răspuns (pentru AmandaCamelia):

Oh da, te inteleg perfect. :)) Eu am fost roscata si acum sunt obre pentru ca mi-am lasat parul natural sa creasca si nu m-am mai vopsit de un an si ceva. Mereu imi fugea roscatul din par.

Poti folosii nuantatoare, cele de la direction rezista cam o luna in par dar trebuie sa stai 2 ore cu ele in cap daca esti satena. In principiu daca vopseaua s-a uscat ea nu mai actioneaza deci te poti spala. Nu-ti face griji ca ar degrada parul pentru ca e blanda.

http://www.gotica.ro/172-COSMETICE/185~VOPSEA-DE-PAR/

Eu m-am tot uitat pe youtube la before and after la diverse nuante de roscat si cel mai mult mi-a placut Pillarbox Red si in unele cazuri combinata cu Rubine. La parul lung ai nevoie de doua tuburi, mai bine iti ramane decat sa nu acoperi tot.

Daca totusi te gandesti la vopseaua eu m-am holbat ceva minute la asta http://frommonawithgloss.ro/experienta-nectra-688-rosu-intens/

Un nuantator ieftin e acesta http://www.andazelenca.com/......ampon.html si se estompeaza si frumos culoarea. Ma bate si pe mine gandul sa-l incerc dar mai stau potolita. :))