| YuukiYou a întrebat:

Un tratament natural impotriva cosurilor? big grin

Răspuns Câştigător
| MomaieLoveGogaie a răspuns:

Buna!
Din cate stiu, rosiile au efect astrigent. Taie in fiecare seara o rosie in mai multe felii si pune apoi pe zona afectata.
Am auzit ca ar functiona la fel si cu lamaile.
Mai era o metoda, cu iaurt.Inmoi un tampon de vata intr-o cutiuta de iaurt natural(neindulcit)apoi dai pe fata.
Apoi ar mai fi si masca de miere. Te dai in fiecare seara cu miere pe fata si asa in 2-3 saptamani scapi de cosuri.

Desi stiu eu o lotiune astrigenta (AKNESOL) care usuca cosurile in 2 saptamani. Dar ar fi foarte recomandat ca odata la 3 zile sa folosesti si o masca exfolianta, iar daca nu, macar o crema abraziva.

Sper ca te-am ajutat. O seara placuta!

9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Un tonic antiseptic și tinctură de propolis aplicat pe fiecare coșuleț.
Trebuie să ai răbdare, este perioada de pubertate!
Pa, pa.

| IoanaTempah a răspuns:

Cu argila happy e eficienta happy

| Bernoullie a răspuns:

Si eu acum doi ani sufeream de problema acneei. Aveam pe toata fata. Am citit undeva ca de la ciocolata se fac cosurile. O luna m-am abtinut de la ciocolata(nici macar o firmitura) si n-am mai avut nici macar un cos pe fata! Asa ca, ia incearca tu o luna sa nu mai pui DE LOC gura pe ciocolata si ai sa vezi ca nu mai ai nici un cos pe fata.

| ioanaioana a răspuns:

Pai incearca gama clearskin de la avonwinking

| dianaaa3 a răspuns:

ACNEE – reteta pentru adolescenti si copiii care au ajuns la pubertate:

¬ Formaţi o pastă din trei linguri de miere şi o linguriţă de scorţişoară pudră. Aplicaţi această pastă peste coşuri seara înainte de culcare. Faceti efortul de a dormi cu tratamentul pe fata. Daca reusiti(si asa ar trebui) sa tineti „masca" peste noapte…spalaţi-o cu apă călduţă în dimineaţa următoare. Dacă tratamentul se aplică timp de două săptămâni, va înlătura coşurile de la radacina.

http://2012tehnicidesalvare.ro/......-de-albine

Am incercat reteta!

| AndreeaCdr a răspuns:

Buna!

Zineryt este cel mai bun tratament importiva acneei la ora actuala. Este foarte bun in lupta cu cosurile si pentru prevenirea lor. Trebuie aplicat pe o piele curata si uscata de 1-2 ori pe zi. Aici poti citi mai multe despre acest produs: http://acnee.info/zynerit-tratament-acnee-este-bun-pentru-tine/137. Il gasesti la orice farmacie si costa in jur de 30 RON. Pe langa folosirea Zineryt-ului trebuie sa ai si o alimentatie sanatoasa. Mai putine dulciuri, grasimi, sucuri acidulate, mai multe fructe si legume. Poti sa mai folosesti si apa termala (imi place cel mai mult cea de la Avene), o crema hidratanta, hranitoare de la Avene, o crema de galbenele pentru cicatrici, ramase in urma cosurilor, plus vitaminele E, A, C si Zn pe cale orala (si nu numai). Si este foarte importanta curatarea zilnica a pielii (dimineata si seara)! Ai nevoie de un gel de curatare cat mai bun. Intereseaza-te la farmacie, si vei fi ajutata sa alegi unul potrivit tipului tau de ten. Succes si numai bine!

P. S. Dar cel mai bine ar fi sa consulti si un dermatolog.

| SophieLoVeKorea a răspuns:

Iti faci o masca cu aspirina netamponata si cu miere o lasi 10-15 min. apoi te speli cu apa calda si tamponezi cand trebuie sa te stergi, apoi ca sa iti inchizi porii iti dai cu lamaie. E bine sa repeti aceasta faza o data la o saptamana.

| Awkesna a răspuns:

Http://www.gradina-online.ro/......A3426.html

http://www.util21.ro/......uriste.htm

http://www.naturaplant.ro/forum/topic.php?start=0&id_topic=882
Click mai sus sigur te va ajuta sa scapi de cosuri
Succes! la mine a functionat
Fundita:D?

| StamateAlina1987 a răspuns:

Eu am avut o acnee foarte puternica, si iti recomand cel mai eficent tratament care a functionat la mine.
Dupa ce am fost la un doctor dermatolog foarte bun, mi-a dat un tratament cu creme pe baza de 100% ulei pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation.
Uleiul de arbore de ceai se stie ca este foarte puternic in distrugerea cosurilor si a punctelor negre. Iar cremele de la Thursday Plantation, sunt votate numarul 1 in Singapore si Hong kong.
Dupa o perioada de folosire am reusit sa scap de punte negre si de acnee doar cu ajutor cremelor.
Pe langa cremele de cosuri, am inlocuit sapunul normal cu un sapun pe baza de ulei pur de arbore de ceai tot de la Thursday Plantation, pentru a limita excesul de sebum.