| anonim_4396 a întrebat:

Voi, fetelor (care va vopsiti lunar) cum va ingrijiti parul?
Din propria voastra experienta.

(as vrea sa stiu, ca sa nu mi se mai despice, rareasca, etc. Realizez ca parul vopsit si slab are nevoie de ingrijire speciala dar nu stiu cum sa i-o ofer. Am incercat "n" produse atat "cu chimicale"-Elseve, Schwarzkopft, Nivea, etc, cat si de la plafar sau farmacie-Gerovital, PROplant, etc. Si nu stiu pe ce drum sa ma indrept...)

Precizez ca folosesc spuma de par sau fixativ zilnik, dar sunt profesionale, de aceea nu cred ca acestea degradeaza chiar atat de rau

Realizez ca trebuie sa folosesc cate o masca dupa fiecare spalare, etc Dar totusi mai am nevoie de sfaturi, indrumari parintesti ca sa zic asa.

Sunt noua in "zona aceasta" ma vopsesc cu vopsea permanenta de doar 3 luni.

Răspuns Câştigător
| callie2 a răspuns:

Eu m-am vopsit de n uri hehe si momentam am par decolorat blond, trece de jumatatea spatelui.
incerc sa nu folosesc placa decat o data pe saptamana sau chiar mai putin. il port facut cu difuzorul si spray cu sare de mare (deci e ondulat asa ravasit) sau impletit. nu prea mi-l tin in cozi prinse si asa pentru ca subtiaza parul.

folosesc sampon/balsam special pentru par vopsit blond ( tigi dumb blonde hehe sau edken pentru par blond ), masca de par dupa fiecare spalare si pe parul ud ma dau cu spray pentru varfuri despicate de la gerovital si elixir ultime de la kerastase care functioneaza ca tratament pe par ud. il las sa se usuce natural. o data pe saptamana sau o data la 2 saptamani, depinde cum am timp si chef, imi pun o fiola pentru stralucire de la alfaparf.

cand ma indrept ma dau crema de intins parul, sampon/balsam pentru par drept, cu spray de protectie si termica si la sfarsit cu ser/ulei de par.

cam o data pe saptamana imi pun o masca pe parul uscat cu ulei de masline, cocos, argan si avocado si stau cam o ora sau cateodata toata noaptea.

ma tund cam rar, o data la 5 luni, cam asa
funda?:*

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| iloona a răspuns:

Buna! In primul rand nu este recomandat sa iti vopsesti tot parul de fiecare data, poti sa iti faci doar radacina, iar in ultimele 10 minute sa tragi pe lungimi, trebuie neaparat sa folosesti o masca de par pe care sa o alternezi cu balsamul, o data masca, o data balsam.Dar cel mai important este ce anume foloseti, eu stiu cel mi bine pentru ca am parul vopsit blond si de curand mi-am facut permanentdar mi-a distrus tot parul si pana nu i-am bagat fiole wella, masca si sampon tot wella, nu am vazut nici o imbanatatire.in cazul in care nu iti convine pretul produselor la coafor, eu mi le iau de pe www.thehairshop.ro,sunt putin mai ieftine si acum mi-am comandat la un litru sa nu mai am bataie de cap o perioada.Par super iti doresc;))

| geany_6563 a răspuns:

Spalate cu sapun de casa

| denii08 a răspuns:

Utilizeaza uleiuri esentiale (de maslin, musetel)sau ulei esenţial de Argan este foarte bun.