| kRedhead a întrebat:

Parul meu este rar, si am inceput sa ma vopsesc inca din anul 2012. Am folosit de 3 ori la rand vopsea cu amoniac si parul mi s-a deteriorat foarte tare. De atunci am inceput sa il ingrjesc cu diferite masti si balsamuri, iar acum cand ma vopsesc folosesc vopsea sau nuantatoare fara amoniac si cu uleiuri speciale in componenta. Alt detaliu important, parul meu natural este cret, dar in loc sa stea cret el sta umflat si arata ca o piramida. Din 2010 am inceput sa imi indrept parul si folosesc placa doar de 2 ori pe saptamana pentru ca ma spal pe cap de 2 ori pe saptamana, fiindca se ingrasa repede. Acum, problema mea este alta. Au inceput sa mi se despice varfurile si sa se rupa firul de par de la jumatate, bucatica cu bucatica... mereu cand ma pieptan, in loc sa fie tot firul sunt bucatele mici de 1-3 cm. Ce as putea face sa opresc asta? As prefera niste tratamente naturale sau balsamuri.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi si tunde-ti varfurile. Nu ai cum sa repari ruperea asta. Gandeste-te ca parul e un tesut mort, cum naiba invii mortul? :)) Fuga la tuns. Eu sincera sa-ti zic nu m-am mai tuns de 8 luni ( rusine sa-mi fie :))! ) dar nici ca am mai avut nevoie pentru ca n-am mai folosit balsame, tratamente care parca mai mult imi stricau parul. Daca vrei o masca de par foarte buna poti folosii Macadamia http://www.aoro.ro/......teriorat/.

Review aici : https://www.youtube.com/watch?v=IHVf6FniBVs

| GeorgyGirl a răspuns:

Eact la fel am patit si eu..iti recomand sa iti faci masti de par naturale sunt cele mai bune, uite cum le prepar eu :cumpara ulei de ricin se gaseste nla farmacie in sticlute depinde de cantitate, sunt cu 3 lei cu 7 lei etc. eu am cu 7 lei pentru ca il folosesc des, asa mai ai nevoie de ulei de masline, 2 galbenusuri de ou, miere si lamaie. mod de preparare:adaugi 2 galbenusuri de ou (doar galbenusul) 2 linguri ulei de masline, o lingurita ulei de richin pentru ca e un ulei foarte gros, stoarce cam o lingura de zeama de lamaie si vreo 3 lingurite de miere sau mai multa daca vrei chiar nu conteaza.amesteci bine apoi o aplici pe to parul de la radacina la varfuri. poti sta cu ea ori cat vrei numai, mai putin de o ora nu, macar o ora, eu stau si 3 4 ore cand nu trebuie sa merg nicaieri sau uneori mi-o fac seara si dorm asa pana dimineata, daca nu am timp o ora si e foarte bine si asa, ce conteaza e sa faci cat de des poti in fiecare saptamana si de doua ori pe saptamana daca poti si o sa vezi mari rezultate parul lucios puternic nu se mai rupe si nici nu o sa iti mai cada mult par o sa aiba si un aspect sanatos.pentru mine face minuni.am uitat sa iti spun ca dupa apolicarea mastii iti invelesti parul in folie de plastic si daca stai peste noapte inveleste-l si intr-un prosop.mie nici nu imi mai crestea parul din cauza la placa pana nu am incercat masca asta.mult noroc!