| StefaniaM a întrebat:

Voi va cumparati haine second hand? Sunt foarte tentata sa ma uit prin magazine de genul, fiindca m-am cam saturat sa dau 100 de lei pe o pereche de pantaloni de la h&m.

Cu ce le dezinfectati/spalati? Ati luat vreodata boli de piele de la astfel de produse? Pareri, opinii, sfaturi? Stiti ceva magazine faine in Satu Mare? happy

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inainte de a fi scoase la vanzare hainele sunt dezinfectate. Le spal conform etichetei ca sa nu le deteriorez. N-am avut probleme cu ele si daca e sa ma gandesc la igiena... oare cate persoane au probat inaintea mea hainele din mall? Oare cati microbi ating cand merg cu autobuzul? :)) Ne supunem constant riscurilor.

Da, imi cumpar din sh (nu la fel de des pe cat mi-as dori pentru ca... lene :D:)) ) dar de fiecare data am gasit articole foarte faine, calitative si uneori chiar aparte... genul de piese care iti iau ochii. Chiar mi-am propus sa-mi fac o colectie de minim 30 de camasi din sh, doamne ajuta sa-mi iasa. :))
Ca tot ai pomenit de h&m, eu am gasit un pulover h&m cu 2 lei si pe un iepure de plus, in aceeasi zi, am dat 4 lei. :))

Sfaturi... :
- ai rabdare, daca nu gasesti ceva in prima zi nu te demoraliza - mai incearca
- ia bani la tine ca poate dai peste ceva care-ti place foarte mult si nu-ti ajung banii
- nu cumpara nimic doar pentru ca este ieftin ( fii sigura ca o sa porti piesa aia si ca ai cu ce sa o combini )
- fii foarte ateta la produs ca sa nu aiba defecte ( daca ii lipsesc nasturii si poti sa-i pui tu altii merge, chiar poti sa infrumusetezi articole cu niste nasturi mult mai interesanti, dar ai grija sa nu fie rupte sau sa fie defect fermoarul )
- nu cumpara marimi mai mici, nu o sa se intample minuni pe drum si asta iti spun din proprie experienta :))
- daca un articol este prea mare si poti sa-l porti doar modificat, gandeste-te daca isi merita banii si daca o sa il porti
- uita-te si la raioanele dedicate copiilor sau barbatilor, poate gasesti ceva ce-ti place sau cineva a ratacit articolele de femei acolo
- in primele zile ale saptamanii de regula hainele sunt mai scumpe pentru ca se aduce marfa noua dar spre sfarsitul saptamanii preturile scad, asta-i cu du-te vino pentru ca e posibil sa gasesti haine foarte misto cand e marfa noua
- mergi la cumparaturi cu cineva care stie in ce se baga si are rabdare, de preferat sa nu mergi cu cineva care are gusturi similare ca sa nu se lase cu bataie pe carpe :))

Cauta pe google magazine din Satu Mare sau ia orasul la pas (cauta in centrul orasului de exemplu ), poti sa intrebi si in sectiunea de comentarii a videoclipurilor de profil... poate e cineva din orasul tau si stie. :)
Exista Textile House in Satu Mare :
https://www.youtube.com/watch?v=luyCNoAv-vM

7 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Mie mi se par foarte neigienice. Prefer sa port 3 ani o pereche de pantaloni, dar sa fie ai mei. Daca iti pasa vreun pic de igiena, orice haina purtata de alta persoana trebuie spalata la un program lung si la o temperatura peste 90 de grade, asa incat sa stea minim 40 de minute in temperatură inalta. Sigur ca unele haine se distrug astfel, dar asta e. Daca nu iti pasa deloc de igiena, le poti purta si nespalate. Oricum, nici o spalare la temperatura mai mica nu le dezinfecteaza, deci nu merita sa pierzi timpul sa le speli

| Adry05 a răspuns:

Inca nu mi-am luat, dar vreau sa merg. O urmaresc pe Andreea Balaban pe Youtube si ea promoveaza cumparatul din SH si chiar mi-a schimbat opinia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Adry05):

Eu din cauza ei am ajuns sa colind sh-urile. laughing

| RAY a răspuns:

Nu prea sunt haine second hand mai mult sunt haine de calitate proasta care nu le recomand, mai bine dai 100 de ron pe o pereche de pantaloni decat uni care se rup in cateva zile,saptamanii plus ca pot avea tot felul de chimicale,da daca stii pe cineva ca are haine cu adevarat second hand e ok sa cumperi,mai mult au tiganii pe piete dar si alea sunt infectate,murdare, calitatea costa dar merita parerea mea, eu anii de zile am fost pacalit ca tot cautam ieftin si am dat numa de porcari, gunoie, nu erau second hand si de proasta calitate Turcia, china, mare grija la ce cumperi poti cumpara fake la calitate fake plus ca poti primi dermatita sau raie

andreia67
| andreia67 a răspuns:

Nu e nevoie sa le dezinfectezi ca sunt deja, mirosul acela specific "de second hand" de la chimicalele alea provine. Daca le speli este suficient. Uneori, daca ai noroc, poti gasi produse aproape noi sau chiar noi-noute (solduri). Eu de exemplu mi-am luat o geaca de iarna nou-nouta, cu eticheta (pret magazin 119.90 euro) marca FUBU cu 45 lei (vreo 12 euro la momentul respectiv, deci 10% din pret). Tot asa am gasit niste pantaloni gen blugi care aratau ca noi cu 7.50 lei (redusi cu 50%) dar meritau cu prisosinta si 15 lei. Doar ca trebuie sa ai "ochiul campului" si sa ai rabdare sa cauti in gramada lucrurile care merita. Din pacate in ultima vreme rar mai gasesti ceva ca lumea dar uneori mai ai noroc.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Da, ma imbrac din SH fara nicio problema de piele pana in momentul de fata. Am cate ceva din second, gandeste-te ca intra doctori si se imbraca de acolo, eu de ce nu m-as imbraca daca vad ceva care arata bine si-mi place? happy In plus, gasesti lucruri bune, de firma, la preturi accesibile oricarui buzunar. (adidasi de firma 40 lei, tricouri de firma 10-20 lei?)

| TheSeventhSin a răspuns:

Parearea mea legata de SH este una buna pentru ca e cum ai zis si tu, produsele, hainele costa din ce in ce mai mult si uneori puri si simplu nu ai bani.
In SH poti sa gasesti haine extrem de ieftine unele fiind chiar si de firma cu uzura medie sau chiar deloc. (Depinde de SH-ul in care intri)
Cat despre cumpararea din SH nu se face asa oricum, trebuie sa cauti mult pana gasesti ceva sa-ti si placa, sa-ti si vina sa fie purtabibl (Sa nu fie uzat).
Cat despre spalat, stiu ca ele sunt deja spalate dar recomand sa le mai speli tu odata cum faci cu toate celelate haine.