| allepurple a întrebat:

Vreau sa ma epilez pe maini. Care metoda e cea mai buna, prezentati-mi motivele. Cum va faceti, ce urmari sunt? Eu personal as prefera crema.
Si cel mai important: cum arata mainile cand parul incepe sa creasca?

Răspuns Câştigător
| BruneTTe a răspuns:

Vad ca toti te cam sperie. Eu ma fac cu ceara calda de vreo 2 ani si nu am nici cea mai mica problema. Ce-i drept, la mine parul era un pic cam inchis la culoare si cum nu arata estetic, am zis sa scap de el.
Asa... eu ma fac cu ceara calda la salon [ si nu numai] pentru ca am si acasa un aparat profesional tot cu ceara [ identic cu acela de la salon ]. Rar ma fac cu epilatorul.
De ce sa te faci cu ceara:
- doare cel mai putin [ dintre cele care smulg firul de par]
- epilatul dureaza mai putin [ decat cu epilatorul ]
- smulge firele [ cu exceptia epilatorului care mai si rupe unele fire]
- efectul "piele fina" dureaza destul de multe [ depinde de la piele la piele : 2-4 saptamani ]
- dupa epilare, pielea ramane frumoasa si curata
Cand parul incepe sa creasca, mainile nu arata rau. Adica nu se vede urat. Daca ai pielea uscata, e bine sa te dai cel putin o data la 2-3 zile cu o crema hidratanta pentru ca parul sa poata strabate usor stratul de piele. Daca pielea e prea uscata, pot aparea unele mici bubite la crestere.
Evita crema si mai ales BIC-ul pentru ca ele numai rad firul de la suprafata pielii iar peste 2-3 zile parul va creste din nou, de multe ori mai negru, mai gros si mai inestetic.
Succes!

6 răspunsuri:
| allepurple explică:

Cum ar fi mai bine, ceara calda sau rece? :S Multumesc pentru raspunsurile voastre de pana acum.

| Dannyellaa a răspuns:

Eu iti zic sa nu te faci pe maini cu crema si mai ales ca e si prima data,pentru ca iti creste parul foarte repede si dupa parca ai avea mainile unui barbat :-s si e urat. Eu una ma fac pe maini cu ceara si sunt fina cam o luna, doare putin dar macar merita. Daca te faci cu ceara nu ti se fac mainile urate, dar dupa ce te faci pe maini sa te speli si sa te dai cu crema.

| BigBang a răspuns:

Nu inlatura parul de pe maini sub nici o forma, cu atat mai mult daca e doar puf sau in limitele normale.Chiar daca tie iti pare ca,, esti mai paroasa" decat alte fete, nu vei face decat sa inrautatesti situatia.Parul se va ingrosa, inchide la culoare si vei arata proaspat rasa, timp de cateva zile dupa inlaturarea parului si prost epilata daca intarzii sa-l inlaturi din nou.
Nu inlatura parul din orice zona decat daca este absolut necesar.

| noone3239 a răspuns:

Eu te sfatuiesc sincer sa NU te faci cu crema pentru ca
1iti ingrosi radacina
2.o sa-ti creasca mai negru
3.o sa il ai mai des
4.o sa te manance pielea cand creste si o sa aiba un aspect buburuzat.
daca intr-adevar vrei sa te epilezi fa'te cu ceara, este foarte simplu.Nu doare asa tare. Daca ti\e frica du'te la salon.De doua ori pe fiecare mana si gata.Scapi pentru o luna de par, iar dupa cateva utilizari ti se va rari chiar
Sper ca te'am ajutat. Funda?

| Tzukushi a răspuns:

Citeste aici despre ceara de unica folosinta

http://www.sfaturilemariei.com/......zit-ceara/

| Bia_3055 a răspuns:

Eu m`am facut cu crema talk to the hand. Si e super love struck Pentru prima data in viata mea m`am facut si nu a aparut parul numai dupa o saptamana si era foarte foarte rar talk to the hand. Dupa ce mi-a mai crescut 6-7 firicele le-am luat cu epilatorul love struck. Iti recomand sa folosesti crema depilatoare Farmec efect in 3 minute. Eu pentru prima data m-am facut pe mana cu crema si a fost rar parul. Multa bafta funda? puppy dog eyes