| DrewJ a întrebat:

Ajutor! Va rog sa ma ajutati, nu sa imi reprosati ca ar trebui sa stau acasa, sa nu muncesc etc. Am nevoie de bani urgent. Am 14 ani si parintii nu imi dau bani. Ce as putea lucra ca sa fac rost de bani? Oare daca as merge la un restaurant si le-as spune sa ma lase sa spal vasele, apoi mi-ar da banii?

4 răspunsuri:
| Felissa13Eden a răspuns:

Cel mai tare lucru e ca e permis de vreun an, cred, sa muncesti de la 14 ani.
Eu am lucrat la Mc vara trecuta si a fost super.Iti trebuie acordul parintilor pe o foaie de la notar si alte chestii minore, dar nu-i mare branza.Tu, la 14 ani, ai voie sa lucrezi doar 4 ore si o sa ptimesti undeva pe la 600 de lei pe luna, plus 30 de bonuri de masa-pe care poti sa le schimbi in bani.
Poti sa lucrezi la KFC, ospatar de ocazie, sa imparti pliante, sa lucrezi pa standurile de noutati la hipermarketuri. Faza e doar sa vrei, oamenii anagajeaza copii peste tot big grin
Bafta!

| Viitorulapropiat a răspuns:

Este interzis prin lege sa muncesti la aceasta varsta...trebuie sa ai cel putin 16 ani.Ai putea sa mergi la un anticariat si sa vinzi niste carti...sau vinde anumite lucruri de care nu mai ai nevoie pe diferite site-uri, depinde de suma de care ai nevoie.Incearca sa-ti opresti alocatia tie, in caz ca ti-o iau parintii.

| LolaMona a răspuns:

Poti sa te angajezi ca o chelnerita sau ceva de genu

| Denisa293 a răspuns:

NU! Ar exista mai multe metode de a face bani fara sa incalci legea:
1.invata si i-a bursa 2.stand de limonada 3.vinde chestii manual facute in clasa sa pe strade la un targ