| sticlarusarahmaria a întrebat:

Am o problema serioasa.

Sunt in clasa a 8-a, dau anul acesta examen si bazandu ma pe rezulate, voi intra la liceul dorit. Am note bune atat la romana, cat si la matematica.
Eu vreau la arte. Dar problema e ca vreau la Bucuresti. Liceul de Arte Plastice Nicolae Tonitza.

Ai mei nu ma lasa. Stam la 2 ore distanta de Bucuresti, e drum lung cu trenul. Am incercat sa le spun de internate, de rude, de gazde, de naveta, de orice. Nu vor sa ma lase. "Nu sunt pregatiti sa ma lase sa plec" si poate ca daca eram baiat ma lasau.

Inteleg riscurile si ingrijorarile parintilor mei, nu am nevoie sa mi se zica ca au dreptate, deja m-am saturat de: "Paste iarba pe care o cunosti" si de "cand am stat eu la internat era groaznic"(pe vremea comunismului), iar apoi sa mi se spuna despre cat de groaznica e democratia si ca pe vremea comunismului era mult mai bine din toate punctele de vedere.

Le am dat argumente, m-am documentat, chiar am convins o pe mama de Tonitza. E unul dintre cele mai bune licee de arta din tara. Vreau sa incerc, dar am nevoie de sprijinul lor pe care nu mi l ofera. Am incercat sa vorbesc cu diriginta, ma ignora total, nu ii pasa de nimic din ce zic, ma desconsidera total. Am trimis e-mail uri la diferite licee pe care le am gasit pe net care au internat, dar nimic inca, majoritatea imi spun ca nu au si nu au avut niciodata internat. Ce pot sa fac?

Vreau la liceul acela. Am nevoie de o speranta, de o solutie. O solutie, un compromis, o punte comuna. Ambele tabere vreau sa fie fericite.

Stiu ca par disperata, dar am nevoie de ajutor.

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

N-ai ce sa faci! Mergi in gazda la o doamna in varsta pe care o mai si ajuti la gospodarie. Poate iti cere mai putin!

| Nirvanaaa a răspuns:

Complicat dacă nu ai unde sa stai.
Dă la liceul tău din oraș (sper ca ai și tu unul de arte) și după mergi la facultate la București ( asta dacă vrei sa continui cu artele).
Nu contează unde îl faci, important e sa ai tu talent și te vei descurca oriunde.

| mi25 a răspuns:

La arte plastice se da examen de aptitudini si apoi se iau in considerare notele. Gresesc cumva?

| Aditu94 a răspuns:

Buna, Problema nu e la tine si nici la parintii tai ca nu vor sa te lase sa urmezi ce iti doresti..problema este ca nu isi permit financiar sa te sustina la o distanta atat de mare fata de casa si le este teama ca puiul lor sa nu pateasca ceva. Sfatul meu, este urmatorul : alege un liceu, oricare ar fi el, invata, fii cea mai buna eleva, obtine cele mai mari medii si dupa ce termini cu liceul si ai diploma de bacalaureat..mergi la o facultate buna care sa te ajute in viitor. Sti ce inseamna ca un parinte sa isi dea coplul la un liceu din Capitala, mai ales fata? Se expun unui risc imens, anume : prostitutie, sex, droguri, anturaje nu tocmai ok..Sti cat e cazarea in Bucuresti la o garsoniera? 250 euro minim- 1300 lei, intretinerea e 700-1500 lei, nu mai zic de alte taxe de transport, de bani pentru scoala, atentii la profesori, haine pentru fata lor, richizite, mancare..pai fato, parintii tai au nevoie de o suma de 5000 lei lunar sa te sustina pe tine unde vrei..si cum ei daca isi scot mancare, o parte din taxe cu greul sa le achite si strang din dinti pentru tine sa iti ofere un minim de cerinte pentru a te trimite la scoala..de ce fortezi nota si ceri si mai mult daca ei nu isi permit? esti absurda..sa stii ca la Internate, exista un program strict, pe acre trebuie sa il respectie..internatul e ca o casa de copii.o mare hotie. sfatul meu este sa iti asculti parintii si sa pasti in continuare pe iarba unde ai copilarit..ca au zis bine..Sa stai la rude..nu iti recomand.dar daca ai abitie si vrei sa faci ceva cu viata ta, du-te la un Liceu Militar..acolo ti se ofera timp de 4 ani,toate conditiile, haine,produse de ingrijire personala, imbracaminte, incaltaminte, spatii de odihna, spatii de a face un dus, si alte cele..si gasesti si ce vrei tu.iar pe parintii tai nu ii costa nimic.

| MilmolfayCuTaitei a răspuns:

Nu prea ai ce sa faci, in ziua de azi nu prea mai gasesti licee cu camine/internate. Ori te muti cu totul, ori stai cu chirie, ori stai la vreo ruda, altceva nu e recomandat

| sticlarusarahmaria explică (pentru MilmolfayCuTaitei):

Multumesc pentru raspuns! Din nefericire nu ma pot muta cu totul, pentru chirie sunt prea mica, iar rude in Bucuresti nu am. Daca vorbeam de Vaslui, atunci era locul potrivit pentru ca am o groaza de rude acolo.

Chestia e ca nimeni nu prea vrea sa ma ajute. Ii consideri familie si prieteni, dar cand le spui de ceva de genu stiu doar sa intoarca privirea si sa taca muti, dar asta nu inainte sa spuna cum ar trebui sa iti urmezi visul