| Ricaion589 a întrebat:

Am terminat un curs de frizerie. Ce sa fac acum? Unde pot sa ma angajez? Toate frizeriile cer experienta. Vreau sa fiu ucenic dar greu gasesc. Daca ati fost in situatia mea va rog spuneti-mi ce sa fac

5 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Ai terminat cursul, dar tunzi bine?
Daca da, ori te duci cum au zis si altii intr-un oras mare ca frizer fara experienta si lucrezi o perioada pe un salariu mai mic in ideea de a face experienta, apoi ori ramai la aceeasi frizerie (slabe sanse sa iti mareasca salariul), ori pleci la alta si iti bagi la CV ca deja ai experienta la o frizerie anterioara, eventual arati cateva poze cu clienti (fara sa se vada fata) si te angajezi pe salariu mare.
Alta varianta ar fi ca o perioada de timp sa tunzi cunoscuti, iti faci un album sau o pagina de Facebook si cand te duci sa te angajezi spui ca ai fost liber profesionist o perioada de timp si asa ai castigat experienta. Poate ai sanse la un salariu decent din prima.
Daca inca nu tunzi bine, nu te ingrijora. Cursul iti asigura o hartie pe baza careia primesti calificarea, dar mana ti-o formezi in timp. Petrece timp in care tunzi cunoscutii si iti formezi mana. Poti lucra altceva intre timp

| Furnicuta000 a răspuns:

Nu chiar toate. Daca mergi intr-un oras mare ca Bucuresti gasesti, mai ales alea la periferie. Si sunt unele unde nu primesti salariu fix ci in functie de cati bani faci si acolo iti gasesti mai repede de munca.

| StoicAnalysis a răspuns:

Mai cauta frizerii care accepta ucenici. E greu, dar nu imposibil. Daca ai terminat de puricat toate frizeriile din oras si nu ai gasit nimic, ar trebui sa faci un curs in altceva care se cauta.

| LisaJulie a răspuns:

De preferat este sa mergi în București, Timișoara, Iași, Constanța sau alt oraș mare! La unele accepta și fără experienta pentru ca peste tot este lipsa de forță de muncă în România

| CosminIri19 a răspuns:

Te apuci sa iti tunzi toti prietenii pe gratis ca sa iti faci mana, iar dupa mergi la un salon cu unul din prietenii tai sa il tunzi de fata cu el si ii arati patronului de acolo ce stii sa faci, iar asa l-ai convins. Garantez pentru aceasta idee.